PoradyDlaczego wokół pnia drzewa nie ma śniegu? Leśnicy rozwiązują zagadkę

Dlaczego wokół pnia drzewa nie ma śniegu? Leśnicy rozwiązują zagadkę

Śnieg jest wszędzie, ale nie wokół pni drzew.
Śnieg jest wszędzie, ale nie wokół pni drzew.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook | Lasy Państwowe, psynovec
17.01.2024 10:30, aktualizacja: 17.01.2024 11:06

W trakcie przechadzki po parku czy lesie z pewnością choć raz zauważyłeś, że śnieg nigdy nie zbiera się pod pniem drzewa. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? Leśnicy z Lasów Państwowych postanowili wyjaśnić to zjawisko. Powód zaskoczy niejedną osobę.

Las to magiczne miejsce. Mieszka w nim mnóstwo zwierząt, a niemalże cały teren porośnięty jest drzewami, krzewami i innymi, cennymi roślinami. Choć uczymy się o nim już w podstawówce, po latach zapominamy, jakie prawa rządzą lasem.

Zdarza się, że w lesie dokumentuje się niesamowite zjawiska, które potem są wyjaśniane przez doświadczonych leśników. Jednym z takich zjawisk jest brak śniegu przy pniu drzewa. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego śnieg nie zbiera się akurat w tym miejscu? Leśnicy z Lasów Państwowych wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy drzewa naprawdę dodają energii?

Z pewnością nie raz widziałeś człowieka, który obejmuje drzewo. Wygląda to tak, jakby je przytulał. I tak jest. Choć z boku może wyglądać to komicznie, przytulanie drzew niesie za sobą ogrom korzyści dla zdrowia. To sylwoterapia, nazywana też drzewoterapią, która polega na przytulaniu drzew i przebywaniu pośród natury. Zwolennicy tego odłamu medycyny alternatywnej są zdania, że nawet pięciominutowa sesja przytulania odczuwalnie poprawia nastrój, zmniejsza odczuwanie stresu i pozytywnie wpływa na układ nerwowy i oddechowy.

To jeden z wielu powodów, dla których warto przekonać się spacerów po lesie. Już 15-minutowa przechadzka niesie za sobą liczne korzyści dla zdrowia. Pamiętaj, że najskuteczniejsze lekarstwa często są za darmo. Jednym z nich jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.

Dlaczego śnieg topi się wokół pnia?

Zima znów wróciła do Polski. W wielu miastach pojawiła się gruba pokrywa śnieżna. Nigdzie nie wygląda ona tak pięknie, jak w lesie. Nic więc dziwnego, że tyle osób decyduje się na spacer w tym wyjątkowym miejscu. Czy zwróciłeś uwagę na to, że wokół pnia drzewa nie ma ani grama śniegu? Leśnicy z Lasów Państwowych wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.

Pień drzewa pochłania aż 80 proc. promieniowania słonecznego, przez co intensywnie się nagrzewa i sprawia, że wokół niego śnieg roztapia się znacznie szybciej. Świeży śnieg pochłania tylko 5 proc. promieni słonecznych, a reszta się od niego odbija, co sprawia, że dookoła drzew tworzą się bezśnieżne dziury.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także