Łasuchy świętują Dzień Ciasta. Oto patenty, dzięki którym słodki wypiek zawsze się uda
Jeżeli kochasz słodkości, to dzisiejsze święto jest idealne dla ciebie. 26 listopada to Dzień Ciasta! Tym razem słodki dodatek do kawy jest zupełnie uzasadnionym wyborem. Skoro mowa o wypiekach, to warto przypomnieć najważniejsze kwestie dotyczące pieczenia. Z nimi każde ciasto się uda.
26.11.2023 11:02
Dawno temu, gdy ludzie nie mieli aż takiego dostępu do gotowych przekąsek i słodyczy, gospodynie regularnie piekły sporo ciast. Łakocie były podawane głównie w niedzielę jako forma uczczenia świętego dnia poprzez obdarowanie bliskich czymś smacznym. Z czasem zaczęto kupować gotowe produkty, a pieczenie ciast odeszło nieco w zapomnienie. Ostatnio wraca jednak do łask, więc warto przypomnieć kilka podstawowych zasad, dzięki którym twoje wypieki będą zawsze idealne.
Zobacz także
Pieczenie ciasta bez wpadek. O czym należy zawsze pamiętać?
Wypieki mogą być formą relaksu po ciężkim dniu w pracy. Inaczej jest, gdy w pośpiechu próbujemy zrobić masę na biszkopt, który finalnie okaże się twardym kapciem niezdatnym do spożycia. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, a taka sytuacja już więcej nie będzie mieć miejsca.
Pierwsza, dość banalna sprawa, to dobrej jakości składniki. Jeśli jajka nie są pierwszej świeżości, a mąka wietrzy się w naszej szafce od miesiąca, ciężko wymagać, by powstało z tego arcydzieło cukiernicze. Wszystkie produkty muszą mieć temperaturę pokojową, zimne masło i jajka nie będą pracować w ten sam sposób co te ogrzane.
Kolejny punkt na liście to odpowiednie łączenie składników. Prostym przykładem jest dorzucanie mąki do ubitych białek. Zawsze rób to porcjami, by nie stracić na puszystości. Dodatkowo mieszaj całość drewnianą łyżką, a nie mikserem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mały błąd, który skazuje twój wypiek na porażkę
Notoryczny błąd, który popełnia większość osób, to wstawianie blachy do nienagrzanego piekarnika. Jeśli tak robisz, składniki się podgrzeją, ale nie proces pieczenia nie przebiegnie prawidłowo. Efektem tego będzie opadnięcie, zakalec czy twardnienie ciasta. Zawsze czekaj, aż komora nagrzeje się do wyznaczonej temperatury i dopiero wtedy wkładaj ciasto. Czasami taka mała zmiana to klucz do udanego wypieku.
Nie rób niczego "na oko". Skoro w przepisie podano taką, a nie inną ilość składników, to znak, że nie wolno zmieniać ich proporcji. Ponadto nie skracaj czasu wyrabiania czy pieczenia, bo autor przepisu dokładnie wie, ile czasu należy poświęcić na wypiek. Jeśli zaś chodzi o zamienniki produktów, są one dozwolone, lecz muszą być bardzo zbliżone do oryginałów. Świetnym przykładem jest zmiana masła na margarynę, właściwością są te same, lecz smak ciasta będzie zupełnie inny. Jeśli zależy ci na doskonałym smaku, nie oszczędzaj na składnikach.