W nocy zamarzały zamki w autach, ale znam patent. Inni się siłowali, ja odjechałem
Zamarznięty zamek w aucie to prawdziwy horror o poranku. Zazwyczaj taka wpadka ma miejsce, gdy akurat jesteśmy spóźnieni lub mamy pilne spotkanie. Nim zdecydujesz się na jakiś ruch, koniecznie wypróbuj domowe triki, które usunąć zmarzlinę z dziurki na klucz. Jest na to więcej sposobów, niż ci się wydaje!
16.01.2024 07:46
Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy mamy do czynienia z zamarzniętym zamkiem, jest użycie ciepła. Faktycznie ma to sens, o ile wykorzystamy odpowiednie metody. Polewanie zamka wrzątkiem to jedna z gorszych rzeczy, jaką możemy zrobić. Podobnie z podgrzewaniem zapalniczką czy płomieniem. Istnieje mnóstwo lepszych metod, które pomogą ci w kryzysowej sytuacji!
Jak rozmrozić zamek w aucie?
Ostatnio pogoda nas nie oszczędza. Temperatura w ciągu dnia jest całkiem znośna, natomiast nocą spada nawet poniżej kilkunastu stopni Celsjusza, co skutkuje zamarzniętym zamkiem w aucie o poranku. Taka sytuacja może przydarzyć się absolutnie każdemu, kto nie ma krytego garażu i trzyma samochód na zewnątrz.
Pierwszy trik to zastosowanie tradycyjnego odmrażacza. Kupicie go na każdej stacji za kilkanaście złotych. Przydaje się nie tylko w przypadku zamków, ale i drzwi, które również często przywierają z powodu dostania się wody w szczeliny. Jeśli nie masz specjalistycznego środka, wykorzystaj popularny WD-40. Preparat może być wykorzystywany profilaktycznie, w chwilach, gdy nie mamy niczego innego pod ręką.
Zamek puści, jeśli zadziałasz na niego ciepłem. Nie mówimy tu o podgrzewaniu zamka płomieniem, bo może to uszkodzić mechanizm z powodu zbyt skrajnych temperatur. Najlepiej podmuchać ciepłym powietrzem. Może być nawet nasz oddech, lecz zajmie to dłuższą chwilę. Lepiej złapać za suszarkę i chwilę potraktować zamek ciepłym powietrzem, a lód momentalnie się rozpuści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odmrożenie zamka za pomocą tego, co masz pod ręką
Wpychanie kluczyka na siłę do dziurki nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób bardzo łatwo uszkodzić mechanizm czy nawet złamać kluczyk. Warto sprawdzić swoje kieszenie, może akurat masz pod ręką żel do dezynfekcji rąk. W jego składzie znajdziesz etanol i alkohol izopropylowy, które poza dezynfekcją są w stanie rozpuścić lód już w kilka sekund. Wystarczy, że nieco potrzesz kluczyk żelem i spróbujesz wstawić go do zamka. Po kilku próbach powinno ci się udać, przekręcić mechanizm blokujący.
Jak zabezpieczyć się przed zamarzającym zamkiem? Z pewnością musisz postawić na parkowanie w słońcu, by o poranku promienie słoneczne nieco ogrzały pojazd. Ponadto warto zainwestować w środki do walki z lodem i maty do nakrywania pojazdu. Dzięki nim nie będzie mowy, że twój samochód pokryje się szronem, a co za tym idzie, zamek będzie wolny od lodu. Warto również kupić odmrażacz, który będzie przydawał się w awaryjnych sytuacjach, gdy na wszelkie triki braknie czasu.