PoradyDomowe trikiDodaj do wody i podlej paprotkę. Po takim nawozie urośnie 5 razy szybciej!

Dodaj do wody i podlej paprotkę. Po takim nawozie urośnie 5 razy szybciej!

nawóz do paprotki fot. freepik
nawóz do paprotki fot. freepik
06.07.2023 17:47

Paprotka od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, często możemy spotkać ją w biurach, urzędach oraz domach. Dodaje wnętrzom egzotycznego wyglądu i naturalnie oczyszcza powietrze z toksycznych substancji. Mimo to nie rośnie szybko, a nowych liści nie ma? Podpowiadamy jak wykonać nawóz dla paprotki.

Roślina ta najczęściej występuje w lasach i ogrodach, jednak spokojnie można hodować ją w domu. Wtedy znakomicie zdobi pomieszczenie liśćmi w kształcie wachlarzy, które swobodnie zwisają ku ziemi. Często spotkać można się z mitem, że paprotki rosną najlepiej u osób starszych, co jest nie prawdą, ponieważ każdy może uprawiać tę roślinę.

Dlaczego paprotka nie rośnie?

Przed zakupem paprotki trzeba poznać właściwe dla niej warunki pielęgnacyjne, które ułatwią jej hodowlę oraz zminimalizują prawdopodobieństwo jej uschnięcia. Na samym początku warto pamiętać, że rośliny te są niezwykle kapryśne i reagują błyskawicznie na nieodpowiednie np. podlewanie. Istnieje jednak lista powodów, dlaczego paprotka nie rośnie, a są to:

  • suche powietrze, ponieważ rośliny te wymagają stałej wilgotności powietrza w pomieszczeniu;
  • niewłaściwe stanowisko, które jest z byt jasne lub ciemne też negatywnie wpływa na paprotkę;
  • przeciągi powietrza szczególnie te zimne;
  • nadmierne lub rzadkie podlewanie doprowadzi do zmarnienia rośliny;
  • woda chlorowana albo wodociągowa, która jest zbyt twarda dla paprotki.
Jak dbać o paproć, fot. getty images
Jak dbać o paproć, fot. getty images

Domowy nawóz dla paprotki

Regularne odżywianie paprotki jest kluczem do jej właściwego kwitnienia. Dlatego nie warto kupować w sklepie drogich preparatów, a przygotować taki samodzielnie w domu. Do tego celu potrzebujemy mocznika w postaci białego granulatu, który skutecznie dostarcza paprotkom azotu. Jeden kg to koszt zakupu od 10 zł. W celu przygotowania nawozu trzeba rozpuścić 1 łyżkę mocznika w 1 litrze wody i podlewać nim roślinę raz na dwa miesiące. Efekty tego preparatu będą zaskakujące, paprotka urośnie 5 razy szybciej niż normalnie. Mocznik poprawi również wygląd rośliny, doda błysku oraz intensywnego koloru liściom.

Jak dbać o paproć, fot. getty images
Jak dbać o paproć, fot. getty images

Jakie gatunki paprotki uprawiać w domu?

Rozważając uprawę paprotki, warto poznać jej gatunki, które są przeznaczone do domu. Nefrolepis wysoki, najbardziej popularny rodzaj tej rośliny, który posiada charakterystyczne pierzaste liście. Adiantum (niekropień), mniejsza odmiana paprotki o jasnozielonych liściach przypominających miłorząb japoński

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także