Dodaj do ziemi pod krzaczki. Borówki zapewnią Ci za to obfite zbiory
Borówka, a szczególnie amerykańska jest najbardziej popularnym krzewem tego owocu w Polsce. Roślinka ta potrzebuje dobrych warunków do owocnego rozwoju — dosłownie! Daj jej co najlepsze i dowiedz się, jakie podłoże pod borówki spełni swoje zadanie.
25.04.2023 12:15
Sezon wiosenny to najlepszy czas na wybór podłoża pod borówkę, dzięki któremu będzie ona zdrowo rosła i owocowała, ciesząc nasze oczy oraz kubki smakowe. Musisz też wiedzieć, że zły dobór podłoża będzie odbijał się na borówce, przez co będzie chorować, nie dając nam obfitych plonów.
Czym jest borówka i jakie są jej właściwości?
Ten krzew jagodowy może osiągać wysokość nawet 3 metrów, a kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jego owoce charakteryzują się słodkim smakiem, a pojawiają się już w lipcu i są aż do końca sierpnia. Warto pamiętać, że borówka jest niskokalorycznym owocem, który świetnie wpływa m.in. na układ pokarmowy oraz wspomaga leczenie oczu i nowotworów. Ponadto, owoce borówki zawierają w sobie korzystne minerały i witaminy: witaminę C, tiaminę, witaminy z grupy B6, A, E i K oraz kwas foliowy.
Pielęgnacja i uprawa krzewu borówki
Borówka jest rośliną odporną na warunki atmosferyczne, takie jak np. mróz oraz ataki szkodników. Krzewy te wymagają sadzenia w widnych i dobrze nasłonecznionych miejscach, które dodatkowo będą osłaniać ją przed wiatrem. Warto dodać, że borówka lubi regularne podlewanie lub zraszanie, ale źle będzie rosła w miejscach gromadzenia się wody.
Jakie podłoże pod borówki? Dzięki niemu szybko zaowocują
Podczas wyboru podłoża pod krzewy borówkowe, warto pamiętać o tym, aby miało ono przede wszystkim kwaśny odczyn najlepiej od 3,8 do 4,5 pH. Dobrze sprawdzi się także podłoże, które jest przepuszczalne i lekkie oraz bogate w składniki pokarmowe i próchnicę. Możesz też zdecydować się na naturalną metodę nawożenia, która polega na przekopaniu i wymieszaniu ziemi z kwaśnym torfem lub kompostem z trocin drzew iglastych. Warto wykorzystać też organiczne odpadki z naszej kuchni np. fusami z kawy, czy miksturę z namoczonego starego chleba w wodzie.