PoradyLajfhakiDoktor zakazuje ścielenia łóżek. Bałagan w sypialni ma uzasadnienie

Doktor zakazuje ścielenia łóżek. Bałagan w sypialni ma uzasadnienie

Rozrzucona pościel na łóżku
Rozrzucona pościel na łóżku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Carlos Ciudad Photography

09.03.2024 13:29

Każdy z nas rano po wstaniu z łóżka od razu łapie za pościel i zaczyna ją układać. Ten poranny zwyczaj wszedł już na stałe do rutyny. Mało kto, zdaje sobie sprawę z tego, czy ścielenie łóżka nie jest zdrowe. W tej kwestii pewien doktor nie pozostawił wątpliwości.

Ścieląc łóżko, nawet się nie zastanawiamy nad tą czynnością. Bardzo często potrząsamy kołdrą automatycznie, aby dobrze zacząć dzień. Tego nawyku uczyliśmy się od dziecka, więc mało kto zdaje sobie sprawę, czy faktycznie poranne ścielenie łóżka jest koniecznie, a co dopiero czy ma jakieś konsekwencje. Te badania naukowe z pewnością mocno się zaskoczą. Dlaczego nie powinno się ścielić łóżka?

Czy ścielenie łóżka jest zdrowe?

Bałagan w sypialni, a szczególnie byle jak leżąca pościel może nas mocno drażnić. Nic w tym dziwnego, ponieważ nawet najpiękniej urządzone pomieszczenie i wzorki na poszewkach nie będą wyglądały zbyt dobrze, jeśli są niedbale rozrzucone. Nawyk ścielenia łóżka wpoili nam nasi rodzice, którzy przywiązywali do tego zadania ogromną wagę. Czy ich wysiłki w kwestii ścielenia łóżka są tylko bezsensowym przyzwyczajeniem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardzo często niepościelone łóżko jest kością niezgody, ale nikt nie zastanawia się nad tym, czy tak rutynowa czynność ma na nas wpływ. Nad zdrowotną kwestią ścielenia łóżka pochylił się doktor Stephen Pretlove pracujący w Kingston University School of Architecture. Według jego badań nawyk porannego układania pościeli, od razu po przebudzeniu, może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy naprawdę ścielenie łóżka nie jest ważne? Zanim ponownie złapiesz za poszewki, zastanów się, czy twoje zdrowie i samopoczucie skorzysta na idealnie zaścielonym łóżku. 

Dlaczego nie powinno się ścielić łóżka?

Doktor Stephen Pretlove odradza ścielenia łóżka, a co więcej podaje szereg argumentów, dzięki którym nasza poranna rutyna powinna się zmienić. Mało osób pamięta o tym, że podczas snu nasz organizm nie tylko się regeneruje, ale także poci, co przyciąga niezbyt przyjemnych lokatorów do naszej pościeli. Roztocza żywią się naszym martwym naskórkiem, a w łóżku możemy ich znaleźć blisko 1,5 miliona!

Z tego powodu wiele osób może mieć problemy z wydolnością oddechową, a nawet mieć alergię na kurz, którą wywołują te małe żyjątka. Roztocza w zaścielonym łóżku mają prawdziwy raj, a przy tym szybko się namnażają, co nam mocno szkodzi. Z tego powodu nie należy ścielić łóżka o poranku.

Według doktora Pretlova nie należy ścielić łóżka w ogóle oraz zadbać o regularną zmianę pościeli przynajmniej co 2 tygodnie, aby dodatkowo wyeliminować z niej roztocza. Przez cały dzień bałagan w sypialni wilgoć z pościeli zdąży wyparować, a roztocza przestaną się namnażać. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dnia bez pościelenie łóżka, to zrób to ok. pół godziny po wstaniu. Wówczas poszewki będą miały czas, aby obeschnąć.

Źródło: "Sensit.pl"/"Kingstone.ac.uk"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także