ZagadkiLogiczneDziałanie, o które kłóciłam się z bratem matematykiem. Kto ma rację?

Działanie, o które kłóciłam się z bratem matematykiem. Kto ma rację?

Matematyka i jej liczby to częsty powód wielu bezsensowych kłótni oraz sporów o wynik, który i tak jest niepoprawny. Każdy, kto zobaczył to działanie matematyczne, z pewnością zaczął już główkować i nerwowo szukać odpowiedzi, a przecież jest ono banalnie proste. Czy wiesz, jak je ugryźć?

Przez to działanie matematyczne wybuchają konflikty.
Przez to działanie matematyczne wybuchają konflikty.
Źródło zdjęć: © Canva

Łamigłówki, równania oraz działania matematyczne to prawdziwa gratka dla naszego mózgu, a często ich nie doceniamy. Wielu, widząc liczby na powyższej grafice, już zaczęło odczuwać stres, a inni chcą uciec jak najdalej, aby go nie rozwiązywać. Takie podejście z pewnością nie przyniesie poprawnej odpowiedzi, która jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zacząć obliczenia, aby się o tym przekonać.

Jak rozwiązać to sporne działanie?

Na początek odłóż nerwy na bok, w matematyce są one zbędne, a wywieranie na samym sobie presji nie przyniesie poprawnego wyniku. Dopiero teraz możesz złapać za kartkę i długopis, aby przepisać działanie i porządnie się mu przyjrzeć. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to przypomnij sobie podstawowe zasady matematyczne o kolejności wykonywania działań. Dzięki nim równanie stanie się o wiele łatwiejsze, bo będziesz wiedzieć, jak je rozwiązać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawostki 2023 warte poznania w 2024!

Matematyki uczył się każdy z nas, dlatego wszyscy powinniśmy znać jej podstawowe zasady, ale czy tak jest? Wraz z upływem czasu nasza nieużywana wiedza umyka, przez co nie potrafimy poradzić sobie z działaniami matematycznymi oraz łamigłówkami, które jej od nas wymagają. Wtedy właśnie najwięcej osób popełnia karygodne błędy, a częsta odpowiedź okazuje się zła. Bardzo wiele osób za wynik podaje liczbę 4, która nigdy nie powinna nam przyjść do głowy!

Oto rozwiązanie działania

Zanim podamy ci gotowy wynik, musisz jeszcze sam pogłówkować nad tym działaniem. Od czego więc zaczniesz obliczenia? Według zasad matematycznych pierwszeństwo mają nawiasy, a w tym równaniu tam znajduje się dodawanie. Dzięki temu nasze działanie zyskało o wiele przyjemniejszy dla oka wygląd "10 : 5(2)", co zachęca do dalszych obliczeń. Teraz ponownie musisz zastanowić się jakie działanie wykonać, ponieważ od niego zależy wynik. Najpierw musisz zająć się wyrażeniem 5(2), która oznacza mnożenie. W efekcie otrzymasz 10:10, co da ci liczbę 1.

Przez nieznajomość kolejności wykonywania działań można znaleźć ślepej uliczce, która wiele osób doprowadziła do błędnego rozwiązania, którym jest 4. Osoby, które uzyskały taki wynik, również zaczynały obliczeń w nawiasie, ale później przechodziły do rozwiązywania równania od lewej do prawej i zaczynały od dzielenia. Niestety w tym przypadku jest to błąd. Równanie 10:5(2) nie jest bowiem tym samym, co 10:5×2. Piątka i zawartość nawiasu, gdy nie są oddzielone znakiem mnożenia, tworzą bowiem jeden, nierozerwalny element. Dopiero po pomnożeniu piątki i zawartości nawiasu można przejść do dzielenia.