Maturzyści z Radomia pokazali klasę. Polonez zachwyca rozmachem i kreatywnością
Studniówka jest jednym z ważniejszych wydarzeń, które zapamiętujemy na długo. Ta impreza nie może się rozpocząć bez poloneza, czyli staropolskiego tańca, który wykonują od lat zestresowani maturzyści. Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Radomiu zaprezentowało taniec na bardzo wysokim poziomie, którego nie powstydziły się największe gwiazdy taneczne świata.
18.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 06:59
Każdy przynajmniej raz tańczył poloneza, który jest naszym tańcem narodowym i od lat tradycyjnie otwiera bale studniówkowe. Nie jest on zbyt wymagający ze względu na prosty układ choreograficzny, a co trzeci krok należy pamiętać o charakterystycznym ugięciu, aby wyglądał, jak należy. Wykonanie poloneza przez maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu to prawdziwy diament, który podbił serca internautów oraz zachwycił kreatywnością i dbałością o szczegóły.
Co wyróżnia ten poloneza z Radomia?
Układ choreograficzny studniówkowego poloneza został stworzony przez Michała Ankiewicza, czyli choreografa oraz właściciela agencji eventowej, oraz studia tańca, który co roku tworzy zupełnie inny układ taneczny we współpracy z radomskimi szkołami średnimi. Tegoroczny polonez to zupełnie świeża propozycja, która łączy w sobie elementy tradycyjnego tańca oraz słynnego baletu "Jezioro Łabędzie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początku nie słyszymy rytmu polonezowego, a kompozycję Piotra Czajkowskiego pochodzącą z finałowego aktu "Jeziora Łabędziego". To ono otwarła tę studniówkę. Na parkiecie ujrzeć możemy wielkiego łabędzia, z którego wyłaniają się maturzyści w strojach nie wieczorowych, ale baletowych. Ten widok już wzbudza ogromne emocje, ale najlepsze dopiero przed nami, kiedy tancerze z niezwykłą precyzją prezentują swoją kilkumiesięczną pracę. Nie brakuje w tej nowoczesnej aranżacji poloneza charakterystycznych figur baletowych, które tylko wydają się łatwe do wykonania.
Nowoczesny polonez zaczarował internet
Po kilku minutach maturzyści zaczynają tańczyć dobrze nam znanego poloneza, który wcale nie wygląda pospolicie. Do tej części występu również zostały wprowadzone elementy baletu, pomimo niesprzyjającego mu rytmu polonezowego. Zaskakujące jest to, że maturzyści oraz choreograf zdecydowali się na wyjątkową muzykę, czyli organową! Dzięki temu polonez nie stracił na swojej lekkości, a przejście od baletu do naszego tańca narodowego prezentowało się niezwykle spójnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
POLONEZ ARTYSTYCZNY CZACHOWSKI, RADOM 2024 „JEZIORO ŁABĘDZIE” CHOREOGRAFIA, KONCEPCJA: MICHAŁ ANKIEWICZ
Maturzyści zadbali także o to, aby finał ich poloneza był niestandardowy, a tym samym ponownie nawiązali do fabuły baletu "Jezioro Łabędzie" Czajkowskiego. Na końcu pojawia się postać czarnego łabędzia, który przegrywa w starciu z pozostałymi postaciami. Nagranie poloneza opublikowane w serwisie Youtube wyświetlone zostało już 153 tysiące razy, a zachwyconych tańcem internautów nie brakuje.