InspiracjePomysłyDzieciaki oniemiały. Kulka z masy po chwili rozpłynęła się w rękach

Dzieciaki oniemiały. Kulka z masy po chwili rozpłynęła się w rękach

Ciecz nieniutonowska to połączenie zabawy sensorycznej i nauki o fizyce. Aż dziwne, że nikt z nas nie przeprowadzał tego eksperymentu na lekcjach fizyki. To fascynujące doświadczenie. Wyjaśniamy, jak przygotować ciecz nieniutonowską. Dzieci będą wniebowzięte.

Jak przygotować ciecz nieniutonowską?
Jak przygotować ciecz nieniutonowską?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vittaliya

04.11.2023 08:42

Fizyka to zazwyczaj jeden z najbardziej znienawidzonych przedmiotów. Trudno się temu dziwić. Każda lekcja zwykle polega na rozwiązywaniu trudnych, najczęściej niezrozumiałych zadań. O eksperymentach można tylko pomarzyć, a szkoda, bowiem to właśnie z nich w głównej mierze składa się fizyka.

Wszystko, co nas otacza, należy do świata fizyki. To fascynująca nauka, która tłumaczy wiele zjawisk towarzyszących nam w codziennym życiu. Chcesz, żeby twoje dziecko polubiło fizykę? Przygotuj ten magiczny eliksir zmieniający stan skupienia. To fantastyczna zabawa sensoryczna dla całej rodziny, ale też ciekawa lekcja fizyki w praktyce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest ciecz nieniutonowska?

Na lekcjach fizyki uczono nas, że występują trzy stany skupienia — stały, ciekły i gazowy. Jest jednak jeszcze coś, co jest pomiędzy stanem stałym a cieczą. Ten stan zaprzecza prawom hydrodynamiki Newtona i dlatego też nadano mu nazwę cieczy nieniutonowskiej. To substancja, która zachowuje się jak ciało stałe i ciecz w jednym. Wystarczy ją poruszyć, aby nadać jej kształt. Jednak gdy tylko przestaniemy to robić, ów kształt z powrotem zamienia się w ciecz. I to w mgnieniu oka.

To jedyna ciecz, po której naprawdę można przejść, a dokładniej, przebiec. Konsystencję tej cieczy trudno jest opisać słowami. Najlepiej jest ją po prostu przygotować. Składniki potrzebne do przeprowadzania eksperymentu masz już w domu. Potrzebujesz zaledwie dwóch rzeczy — wody i mąki ziemniaczanej.

Jak przygotować ciecz nieniutonowską?

W szerokiej misce z niskim rantem umieść 500 g mąki ziemniaczanej i 300 g wody. Jeśli chcesz, żeby ciecz miała jakiś konkretny kolor, możesz dodać kilka kropel barwnika spożywczego. Oba składniki wymieszaj ze sobą dokładnie i... tyle. Ciecz nieniutonowska gotowa.

Po wymieszaniu zanurz w niej dłonie i zaciśnij pięść. W trakcie zaciskania ciecz zamieni się w plastyczne ciało stałe przypominające modelinę. Po "puszczeniu" jej z dłoni, natychmiastowo zamieni się w ciecz. To nie tylko eksperyment, ale przede wszystkim fantastyczna zabawa, która rozwija motorykę małą, kreatywność, a także zapewnia nowe doznania sensoryczne. Jeśli denerwuje cię bałagan, rozłóż na stole folię albo ceratę. Ułatwi ci to sprzątanie.