NewsyDzień Jeża. Już wiemy dokąd nocą tupta ten drapieżnik

Dzień Jeża. Już wiemy dokąd nocą tupta ten drapieżnik

Jeśli oglądałeś "Domowe przedszkole" z pewnością nie raz zastanawiałeś się, dokąd nocą tupta jeż. My już to wiemy. Z okazji dnia jeża, wypadającego 10 listopada, przybliżamy historię tego wyjątkowego stworzenia.

Jeż na trawie
Jeż na trawie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anne Coatesy

10.11.2023 | aktual.: 10.11.2023 11:59

Malutkie, niewinne, pokryte tysiącami niewielkich igieł, na których to niosą jabłko — tak większość z nas wyobraża sobie jeża, który w dzieciństwie był czymś w rodzaju bohatera. Te zwierzęta na ziemi pojawiły się miliony la temu, a dokładniej, w erze mezozoiku.

Jeże objęte są ścisłą ochroną, bowiem ich liczba z roku na rok się zmniejsza, choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Coraz częściej można spotkać je w parkach, a nawet przy drodze. Co musisz wiedzieć o jeżu? Dokąd nocą tupta jeż? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co musisz wiedzieć o jeżu?

Jeż to gatunek, który pojawił się na ziemi miliony lat temu, w czasach, w których żyły jeszcze dinozaury. Ten malutki ssak należy do rodziny jeżowatych i występuje na terenie Europy oraz Azji. Ciało dorosłego jeża pokryte jest 10 tys. długich kolców, a młody jeż ma ich zaledwie 100. To dzięki nim jest w stanie ochronić się przed atakującymi go drapieżnikami.

Osiąga długość od 15 do 30 cm i waży od 800 g do 1,2 kg. W czasach starożytnych powstał obraz przedstawiający jeża niosącego jabłko, dlatego większość z nas uważa, że jeże żywią się właśnie jabłkami. To mit, bowiem jeż to największy ssak owadożerny w Polsce. Żywi się dżdżownicami, chrząszczami, ślimakami, larwami, a nawet pająkami. Owoce stanowią jedynie dodatek do jego diety. Poszukując pokarmu, jest w stanie przejść nawet 3 km na raz.

Jesienią, kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej 10 stp.C., jeże stają się senne i przygotowują się do hibernacji. Poszukują wtedy miejsca, w którym mogłoby przezimować. Najczęściej chowają się w stertach liści lub norach wykopanych przez inne zwierzęta.

Dokąd nocą tupta jeż?

Od dzieciństwa zastanawiasz się, dokąd nocą tupta jeż? My już to wiemy. Ostrzegamy, odpowiedz może cię rozczarować. Nocą, jeże kierują się w do miast w poszukiwaniu jedzenia, bowiem w lasach brakuje im pożywienia. Naukowcy szacują, że do 2026 roku populacja jeży może całkowicie wyginąć. Możemy tego uniknąć, pomagając tym wyjątkowym stworzeniom. Jak to zrobić?

Jeśli masz dom z ogródkiem, wygospodaruj miejsce dla jeża. Wystarczy, że wytniesz niewielką dziurę w ogrodzeniu, a nieopodal niej usypiesz kopczyk liści, w którym to ssak mógłby się schować. Możesz też iść o krok dalej, budując domek hibernacyjny. Nie zdziw się, jeśli wczesną wiosną usłyszysz jego tuptanie. Pamiętaj jednak o tym, aby go nie zaczepiać i nie podchodzić do niego za blisko. Jeże to bardzo bojaźliwe zwierzęta. Przestraszone, zwiną się w kulkę i będą tak trwać przez kilka kolejnych godzin.