PoradyPsychologiaDziś Dzień Seniora. Samotność jest dla nich tak samo śmiertelna jak nałóg

Dziś Dzień Seniora. Samotność jest dla nich tak samo śmiertelna jak nałóg

Odwiedzenie starszej osoby
Odwiedzenie starszej osoby
Źródło zdjęć: © Freepik | freepik
14.11.2023 10:22

Dzień seniora to idealna okazja do tego, by odwiedzić naszych bliskich. W pewnym wieku starcy są niezwykle samotni, co niestety wpływa na ogólne zdrowie i samopoczucie. Kontakt z drugim człowiekiem to klucz do utrzymania ich w jak najlepszej formie przez długie lata. Sprawdź, jak pomóc starszym osobom, które żyją samotnie.

Jeśli masz dziadków, doceń to, bo wielu z nas nie ma takiego przywileju. Dziś wypada idealny dzień na ich odwiedziny. Warto również zainteresować się seniorami z naszego otoczenia. Może jakaś babcia z twojej klatki również jest samotna i potrzebuje towarzystwa lub pomocy? Sprawdź, jak sprawić przyjemność starszej osobie.

Samotność wśród starców. Zabija częściej niż myślisz

Starzenie się to nieodłączny element naszego życia. W dzisiejszych czasach staramy się jej zapobiec, lecz musimy wiedzieć, że prędzej czy później i tak nas dosięgnie. Nim się obejrzymy, zdamy sobie sprawę, że czas leci nieubłaganie szybko, a my nie jesteśmy już w tak dobrej kondycji.

Emeryci muszą borykać się z wieloma chorobami, które na co dzień utrudniają ich życie. Jeśli dodamy do tego samotność, okazuje się, że życie nie jest już wcale takie kolorowe. Bycie samotnym jest porównywane do palenia czy otyłości. Naukowcy stwierdzili, że ciśnienie krwi i poziom stresu są o wiele wyższe u osób samotnych, zwłaszcza seniorów.

Starsi ludzie próbują poradzić sobie z tym stanem i często uciekają w używki (jak alkohol, jedzenie czy papierosy). To z pewnością nie pomaga, zwłaszcza gdy chorują na choroby naczyniowe. Obciążenie psychiczne jest dla nich tak duże, że potrzebują zagłuszyć swoje myśli, a najkrótsza droga to właśnie używki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzień seniora. Zadbaj o osoby w twoim otoczeniu

Czy wiesz, że statystycznie 1 na 17 osób powyżej 65 roku życia cierpi na depresję? Ok. 70 proc. starszych osób jest zmartwiona swoją przyszłością i popada w chroniczny lęk. Często jest to wynik ze strony zaniedbania bliskich osób. Bycie w podeszłym wieku niesie sporo strat: nie jesteśmy już tak sprawni, czujemy się niepotrzebni, a nasi partnerzy i przyjaciele zaczynają odchodzić z tego świata.

Dzień seniora
Dzień seniora© Freepik | YuriArcursPeopleimages

Pomoc starszej osobie nie jest trudna, trzeba jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Zacznij od zwykłej wizyty w domu starca. Przyjdź, porozmawiaj czy zabierz na spacer. Dla ciebie to chwila, a starsza osoba poczuje się znacznie bardziej kochana. Warto pytać o potrzeby, jak zrobienie zakupów, pójście na pocztę, podwiezienie do lekarza czy koleżanki babci. Warto wprowadzać pewne aktywności do życia osób starszych. Mogą być to gry, zapisanie do klubu seniora, krótkie wycieczki czy zapoznanie z inną osobą, która również potrzebuje wsparcia. To naprawdę niewiele, a potrafi odmienić życie bliskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także