InspiracjeMiejscaNajwiększy wodospad świata znajduje się pod wodą! Z Polski wcale nie jest daleko

Największy wodospad świata znajduje się pod wodą! Z Polski wcale nie jest daleko

Wysoki na kilka kilometrów, a w przeciągu minuty przelewa się przez niego kilka milionów metrów sześciennych wody. Największy wodospad świata znajduje się w Cieśninie Duńskiej, oddzielającej Grenlandię od Islandii. Wbrew pozorom nie jest to tak daleko, jak mogłoby się wydawać.

Największy wodospad świata znajduje się nieopodal Islandii.
Największy wodospad świata znajduje się nieopodal Islandii.
Źródło zdjęć: © Unsplash | André Filipe

14.11.2023 09:21

W szkole uczono nas, że najwyższy wodospad na świecie znajduje się w Wenezueli, na terenie płaskowyżu Auyan-tepui. Woda spada tam niemal 980 metrów w dół, bez przerwy przelewając przez siebie tysiące metrów sześciennych wody. Czas na zaktualizowanie wiedzy, bowiem największy wodospad świata nie znajduje się w Wenezueli, ani nawet w RPA, jak wskazują badania naukowe z 2016 roku, a w Cieśninie Duńskiej.

Katarakta w Cieśninie Duńskiej jest wysoka na 3,5 km, co czyni ją największym wodospadem na świecie. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wodospad podwodny i czy można do niego dotrzeć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy wodospad na świecie. Znajduje się pod wodą i jest wysoki na 3,5 km

Nasza planeta składa się w 70 proc. z wody. Woda morska nie jest jednolita. Różni się od siebie gęstością, temperaturą, głębokością czy stopniem zasolenia. Ciepłe i lżejsze wody znajdują się bliżej oceanu, z kolei te zimne i gęste w strefie przydennej. Ta zależność jest widoczna na obu kołach podbiegunowych. Jeżeli w takim miejscu wystąpi przegroda, np. w postaci cieśniny, ta różnica dodatkowo się zwiększa.

Tak też się stało w przypadku Cieśniny Duńskiej, znajdującej się pomiędzy Grenlandią a Islandią, stanowiącej formalną granicę pomiędzy Arktyką a obszarem północnego Atlantyku. To wyjątkowe miejsce, bowiem szelf kontynentalny Grenlandii urywa się poza obręb lądu, podobnie jak szelf Islandii. W związku z tym tworzą one przesmyk dla wody, na którym to uformował się wodospad o wysokości 3,5 km, a wody o różnej gęstości i temperaturze dodatkowo nakręcają ten proces.

Czy kataraktę można zobaczyć na własne oczy?

Kataraktę w Cieśninie Duńskiej odkryto stosunkowo niedawno, bowiem dopiero w 1989 roku. Od razu została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, przebijając wysokością wszystkie znane dotychczas wodospady. W przeciągu sekundy przelewa się tam aż 3,2 metrów sześciennych wody. To znacznie więcej niż w przypadku słynnego wodospadu Niagara czy Iguazu na granicy Paragwaju i Argentyny. Niestety, samodzielne dotarcie do katarakty jest niemożliwe, a na terenie cieśniny rozpoczęto badania dotyczące procesu przelewania się wody oraz zachodzących tam procesów sedymentacyjnych.