PoradyLajfhakiEgipcjanie wiedzą, jak przetrwać upał. Wypróbuj ich trik, a w końcu się wyśpisz

Egipcjanie wiedzą, jak przetrwać upał. Wypróbuj ich trik, a w końcu się wyśpisz

Egipska metoda na upał pomoże ci się wyspać. Fot. Freepik
Egipska metoda na upał pomoże ci się wyspać. Fot. Freepik
20.07.2023 19:57

Po upalnych dniach przychodzą gorące noce. Trudno wtedy o dobrą jakość snu, co przekłada się na nasze złe samopoczucie, a także ogólne zmęczenie. Egipska metoda na upał zaradzi tym problemom. Wystarczy 1 rzecz, by w końcu wyspać się bez klimatyzacji.

Latem trudno porządnie się wyspać. Wszystko przez tzw. tropikalne noce z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach trudniej jest zasnąć, a nawet gdy się to uda, sen jest zwykle płytki i przerywany. Co zrobić, by zapewnić sobie lepszy wypoczynek w nocy? Doskonałym wyjściem jest egipska metoda na upały.

Na czym polega egipska metoda na upał?

Kto wie lepiej, jak radzić sobie z upałem, niż mieszkańcy krajów, w których wysokie temperatury są na porządku dziennym? Egipcjanie muszą znosić żar lejący się z nieba przez większość roku, więc znaleźli wiele praktycznych sposobów na to, by lepiej funkcjonować w tych trudnych warunkach. Jeden z nich pozwala spokojnie zasnąć i przetrwać gorącą noc. Wystarczy zastąpić kołdrę cienkim kocem lub prześcieradłem i delikatnie zwilżyć je wodą. Możesz spryskać je za pomocą butelki z atomizerem lub po prostu zamoczyć w misce i dokładnie wycisnąć z nadmiaru wody. Wilgotny materiał będzie przyjemnie chłodził skórę.

Egipska metoda na upał pomoże spokojnie przespać noc. Fot. Freepik
Egipska metoda na upał pomoże spokojnie przespać noc. Fot. Freepik

Jak inaczej schłodzić się w upalną noc?

Jeśli egipska metoda na upały z wilgotnym prześcieradłem nie jest dla ciebie, możesz zastosować inne triki, które pomogą ci się schłodzić.

  • Rozwieś wilgotne ręczniki w oknie. W ten sposób temperatura w pomieszczeniu nieco się obniży.
  • Porządnie wywietrz sypialnię wieczorem. Możesz też spać przy otwartym oknie.
  • Śpij nago lub w piżamach z cienkich, naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów.
  • Ułóż materac na podłodze — tam jest najchłodniej.
  • Kładź się na boku, by jak najmniejsza powierzchnia ciała stykała się z materacem. Dzięki temu unikniesz dodatkowego nagrzewania najcieplejszych obszarów na ciele, czyli dołu pleców oraz czoła.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Bez względu na porę roku i temperaturę warto stosować się do kilku zasad gwarantujących lepszy sen. Przede wszystkim sypialnię i znajdujące się w niej łóżko rezerwuj tylko do nocnego wypoczynku. Nie oglądaj tam telewizji i nie czytaj książek. Dbaj o to, by łóżko było zawsze ładnie zaścielone. Przed snem nie korzystaj z telefonu komórkowego i komputera. Odpuść sobie również rozrywki z dreszczykiem, np. oglądanie lub czytanie horrorów. Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej porze. Regularność snu ma kluczowe znaczenie dla jego jakości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także