DomRośliny doniczkoweGwiazdę betlejemską umieść nad świecą. Efekt zachwyci gości w Wigilię

Gwiazdę betlejemską umieść nad świecą. Efekt zachwyci gości w Wigilię

Gwiazda betlejemska potrzebuje specjalnej pielęgnacji.
Gwiazda betlejemska potrzebuje specjalnej pielęgnacji.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Ray_Shrewsberry
22.12.2023 16:34

Gwiazda betlejemska to popularna roślina, która szczyci się największym zainteresowaniem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Można ją nabyć jako kwiat doniczkowy, bądź cięty, który po wstawieniu do wazonu jest w stanie przetrwać kilka dni bez najmniejszego uszczerbku. Aby tak się stało, konieczne jest zastosowanie pewnego triku z wykorzystaniem płomienia. Dzięki niemu poinsecja będzie w idealnym stanie przez całe święta.

Krwistoczerwona roślina doniczkowa to piękny kwiat, który przyozdabia nasz dom w okresie grudniowych świąt. Niektórzy ludzie rezygnują z posiadania choinki na rzecz tej właśnie rośliny. Większość z nas zna ją jedynie w wersji doniczkowej, lecz jak się okazuje, można ją umieścić w wazonie, a będzie świeża przez kilka dni, pod warunkiem że wykorzystasz sprytny trik, który stosują sami floryści.

Gwiazda betlejemska w doniczce. Jak o nią dbać?

Żywa dekoracja w postaci czerwonego kwiatu będzie znacznie bardziej efektowna niż sztuczne, plastikowe ozdoby. Czerwone liście układają się na wzór majestatycznego kwiatu, który przyciąga wzrok. Najczęściej kupujemy gotowe rośliny, które w okresie świątecznym można znaleźć w każdym sklepie. Ich pielęgnacja jest prosta, lecz trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o trwałości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poinsecja nie lubi przeciągów, dlatego stawianie jej obok okna i drzwi wejściowych będzie prędko odbijało się na jej wyglądzie. Kwiat zakupiony w markecie może być pełen szkodników, dlatego warto zaraz po zakupie zmienić ziemię i całą doniczkę na większą. Roślina lubi jasne miejsca i temperaturę w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Podlewa się ją co kilka dni, uprzednio sprawdzając, czy ziemia jest bardzo zbrylona. Gwiazda betlejemska nie lubi mokrego podłoża i zalegającej wody.

Cięta gwiazda betlejemska. Wypróbuj ten trik

Jeżeli marzy ci się, by postawić na świątecznym stole wazon wypełniony gwiazdami, koniecznie zastosuj poniższy trik. Bez niego roślina szybciej zmarnieje i będzie nadawać się jedynie do kosza. Możesz kupić gotowe kwiaty cięte lub skorzystać z tych doniczkowych. Łodygi podetnij pod skosem i weź zapalniczkę, a następnie przytrzymaj każdy koniec nad płomieniem. Nie musisz doprowadzić do zwęglenia, a jedynie błyskawicznie podgrzej końcówki. Dzięki temu "rana" po cięciu szybciej się zagoi, a sok zostanie wewnątrz łodygi.

Gwiazda betlejemska w bukiecie.
Gwiazda betlejemska w bukiecie.© Freepik | freepik

Według florystów dbanie o łodygę kwiatów ciętych to podstawa, dzięki której rośliny dłużej utrzymują swoje naturalne piękno. Po zakupie bukietu koniecznie przytnij końce przed wstawieniem do wody. Wyschnięte łodygi nie będą pobierać wystarczającej ilości wody, a kwiaty szybko zwiędną. Równie ważna jest codzienna wymiana wody w wazonie, gdyż w ciągu doby mnoży się tam mnóstwo bakterii, które rozkładają tkanki i przyspieszają proces rozkładu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także