PoradyDomowe trikiOd kiedy zabezpieczyłam drzwi wejściowe, ciepło nie ucieka. Oszczędzam na ogrzewaniu pierwszy raz od lat

Od kiedy zabezpieczyłam drzwi wejściowe, ciepło nie ucieka. Oszczędzam na ogrzewaniu pierwszy raz od lat

Mężczyzna otwiera drzwi
Mężczyzna otwiera drzwi
Źródło zdjęć: © Getty Images | Catherine McQueen
01.12.2023 15:25

Przymrozki już zmusiły nas do uruchomienia kaloryferów. Ten okres to ciężki czas dla wielu rodzin, które muszą zacisnąć pasa, by ogrzewać nieruchomości przez całą zimę. Aby ograniczyć uciekanie ciepła, koniecznie zadbaj o ocieplenie drzwi wejściowych. Może się okazać, że to właśnie przez nie dostaje się do wnętrza najwięcej zimnego powietrza.

Zaklejanie okien i podkładanie materiału pod próg, to tylko dwa sposoby na ograniczenie dostawania się zimnego powietrza z zewnątrz. Jeśli nasze drzwi wejściowe mają sporo lat, mogą być mniej szczelne. Warto je zabezpieczyć za pomocą domowych sposobów, które kosztują nas tyle, co nic. Wówczas zredukujesz rachunki za ogrzewanie o sporą sumkę.

Jak ocieplić drzwi za pomocą domowych sposobów?

Zacznij od wycieczki do sklepu budowlanego, gdzie zaopatrzysz się w materiały izolacyjne i uszczelki. To właśnie nimi zatkasz wszystkie mikroszczeliny, które powodują wietrzenie pomieszczenia. Warto również zastanowić się nad zakupem specjalnych płyt termoizolacyjnych.

Gdy wiesz, w którym miejscu jest "przeciek", skorzystaj z pianki montażowej. Najczęściej nanosi się ją na ramę drzwi i wszystkie szpary. Pamiętaj, by nie przesadzić z jej ilością, gdyż substancja lubi "puchnąć" i dwukrotnie zwiększa swoją objętość podczas utwardzania. Następny krok to wymiana wszystkich uszczelek, które z biegiem czasu tracą swoje właściwości i przepuszczają dużo zimnego powietrza. Jedyne co musisz pamiętać, to dokładne odmierzenie długości gumy, by ta nachodziła na każdy centymetr ramy drzwi. Jeśli zrobisz to "na oko", możesz zniszczyć uszczelkę i mieć jeszcze więcej przecieków niż wcześniej. Po prawidłowej wymianie może się okazać, że problem z nieprzyjemnymi przeciągami zostanie całkowicie usunięty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zainwestuj w kilka niezbędników

Kiedy sprawa pianki i uszczelek zostaje rozwiązana, warto również zadbać o próg domu. Zamocowanie listwy przypodłogowej jest ciekawym i praktycznym pomysłem. Taki element zatrzymuje wymianę powietrza i redukuje przeciąg. Sklepy oferują mnóstwo modeli, które są estetyczne i łatwo je dopasować do stylu, w jakim urządzony jest dom.

Śnieg przed domem
Śnieg przed domem© Freepik | ludmilanaumova1985

Ostatnie rozwiązanie, które jest najmniej optymistyczne, to wymiana drzwi. Początkowo pomyślisz, że to niepotrzebny wydatek, lecz może warto spojrzeć na to w inny sposób. Będzie to inwestycja na przyszłość, zwłaszcza gdy wybierzesz nowoczesne izolowane modele. Wiedz, że zgodnie z warunkami technicznymi, od 2012 roku współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi powinien być większy niż 2,6 W/(m²·K). W domach energooszczędnych, które obecnie są w modzie, wartość ta musi być dwa razy większa i nie może przekraczać 1,3. Takie rozwiązanie pomoże ci zaoszczędzić na przyszłych rachunkach za ogrzewanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także