DomRośliny doniczkoweOto kwitnący konkurent grudnika i gwiazdy betlejemskiej. Wiąże się z nim legenda

Oto kwitnący konkurent grudnika i gwiazdy betlejemskiej. Wiąże się z nim legenda

Grudnik to jedna z najpopularniejszych roślin bożonarodzeniowych. Popularnością wyprzedza go jedynie gwiazda betlejemska. Okazuje się, że oba kwiaty mają mocnego rywala. Jest nim "róża Bożego Narodzenia", którą można uprawiać przez cały rok — również na balkonie.

Jak uprawiać bożonarodzeniową różę?
Jak uprawiać bożonarodzeniową różę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ciemiernik to mrozoodporna bylina wywodząca się z rodziny roślin jaskrowatych. Występuje w 15 różnych gatunkach. W Polsce rosną tylko dwa — ciemiernik czerwonawy i ciemiernik zielony. To, co czyni go szczególną rośliną, to fakt, że kwitnie nawet wczesną zimą, obsypując się pięknymi kwiatami. Można uprawiać go przez cały rok, zarówno w warunkach domowych jak i naturalnych.

Za tą niezwykłą rośliną kryje się równie niezwykła historia, która ma miejsce podczas świąt Bożego Narodzenia. Co to za historia? Dlaczego roślina nazywana jest "różą Bożego Narodzenia"? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z cytrynami

Cud Bożego Narodzenia, czyli legenda o ciemerniku

Wieść niesie, że ciemiernik miał powstać w wyjątkowych okolicznościach, a dokładnie, w dniu narodzin Jezusa — i to w samym Betlejem. Mała pasterka chciała oddać hołd Jezusowi, tak jak trzej mędrcy, którzy przybyli z darami. Niestety, ale nie miała ze sobą żadnego prezentu.

Bała się, że nie będzie mogła zobaczyć nowo narodzonego Zbawiciela. Strach zawładnął dziewczynką tak mocno, że zaczęła płakać, a jej łzy spadały na ziemię. Na glebie zwilżonej łzami pojawiły się ciemierniki. Zdziwiona dziewczynka zrobiła z nich bukiet i wręczyła je Jezusowi. Oczywiście, to tylko legenda, która nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.

Jak wyglada ciemiernik?

W Polsce uprawia się dwa gatunki ciemierników — ciemiernik czerwonawy i ciemiernik zielony. Roślina przywędrowała do nas z Niemiec, gdzie cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w okolicy Bożego Narodzenia. Obecnie, ciemierniki kupisz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.

Jak wygląda ciemiernik? W okresie kwitnienia cienkie i zwisające łodygi obsypują się pięknymi, białymi kwiatami, przypominającymi konwalie. To roślina mrozoodporna, która przetrwa bardzo niskie temperatury, nawet -15 stp. C. Uprawa ciemierników nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to typowa roślina doniczkowa i ma specyficzne wymagania środowiskowe.

Jak uprawiać ciemiernik?

Ciemierniki potrzebują dużo światła i jednocześnie, nie tolerują wysokich temperatur. Postaw je na parapecie lub w innym, dobrze oświetlonym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 15 stp.C. W innym wypadku roślina może zacząć tracić kwiaty.

Nie zapomnij o odpowiedniej ziemi. Najlepsza będzie taka, która jest próchnicza, przepuszczalna, z dużą ilością wapnia. Odczyn podłoża powinien być obojętny. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, dlatego też trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Jak często to robić? Przynajmniej dwa razy w tygodniu. W okresie wegetacji przypadającym na początek kwietnia roślinę można przestawić na balkon albo zasadzić w ogródku.