PoradyOto dlaczego hotele chcą, żebyś kładł ręcznik na fotelu. To jeden z ich brudnych sekretów

Oto dlaczego hotele chcą, żebyś kładł ręcznik na fotelu. To jeden z ich brudnych sekretów

Higiena w hotelu Fot. Freepik
Higiena w hotelu Fot. Freepik
21.06.2023 17:03

Udając się do hotelu — czy to służbowo, czy na wakacje — liczymy, że nie będziemy musieli się niczym martwić. Za pewnik bierzemy to, że w higiena w hotelu została odpowiednio zachowana i wszystko jest idealnie czyste. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Hotele mają swoje brudne (dosłownie!) sekrety.

Zdarza się, że inspirujemy się hotelowymi trikami i wykorzystujemy je w czasie sprzątania, np. łazienki. Niestety, choć te patenty bywają przydatne, branża hotelowa ma w kwestii higieny jeszcze wiele do zrobienia. Oto kilka sekretów, które hotele wolałyby ukryć przed gośćmi.

Czy w hotelu jest zachowywana higiena?

Pokoje hotelowe zwykle wyglądają nienagannie i nie budzą zastrzeżeń, jeśli chodzi o higienę. Niestety prawda jest taka, że wielu obiektach nie są gruntownie sprzątane. Po wyjeździe jednego gościa obsługa ma 20-30 minut na uprzątnięcie całego pokoju wraz z łazienką. Dokładne porządki nie wchodzą w tym czasie w grę, więc pracownicy skupiają się na najważniejszych rzeczach i tym, co jest dobrze widoczne. Teoretycznie więcej gwiazdek powinno oznaczać większą dbałość o higienę w hotelu, ponieważ obsługa ma tam więcej czasu na sprzątanie. Amerykańskie badania wykazały jednak, że nie zawsze tak jest (badano czystość pilotów do telewizora i w "lepszych" hotelach znaleziono na nich o wiele więcej bakterii).

Higiena w hotelu nie zawsze jest wzorowa. Fot. Freepik
Higiena w hotelu nie zawsze jest wzorowa. Fot. Freepik

Brudne sekrety hoteli

Właściciele hoteli starają się oszczędzać na czym tylko się da. Jak anonimowo zdradzają w internecie pracownicy branży, aby osiągnąć ten cel, hotelarze stosują wiele sztuczek.

  • Ręczniki dla gości zawsze muszą być idealnie białe. Hotele sporo inwestują w pranie i wybielanie. Jeśli pojawiają się plamy, których nie da się usunąć, ręczniki farbuje się na niebiesko i wykorzystuje do czyszczenia basenów.
  • Pościel i koce powinny być prane po wyjeździe każdego gościa. W praktyce nie zawsze tak jest.
  • Niektóre hotele zalecają siadanie na tapicerowanych meblach dopiero po położeniu na nich ręcznika. Wszystko przez to, że niektórzy goście siadają na nich nago i pozostawiają brzydkie smugi. Jeśli się takie pojawią, konieczne będzie pranie kanapy czy fotela, a tego właściciel obiektu woli unikać.
  • Lepiej nie używaj szklanek pozostawionych w pokoju (do napojów oraz na szczoteczki do zębów). W wielu obiektach obsługa ich nie myje, tylko przepłukuje wodą i poleruje. Mało tego, często używa do tego tej samej ścierki, którą polerowane są lustra, półka nad umywalką i inne elementy wyposażenia.
  • Jeśli w hotelu posiłki są serwowane w formie szwedzkiego stołu, lepiej uważaj. Często wykorzystuje się tę formułę, by podawać resztki z poprzedniego dnia. Szczególną uwagę zwróć na ciepłe dania, np. parówki, które mogą być wielokrotnie odgrzewane.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także