Idealne odmiany pomidorów dla początkujących. Zawsze owocują
Zbliża się wiosna. Ogrodnicy nie mogą doczekać się już pierwszych prac na grządkach. Chciałbyś zacząć samodzielną uprawę warzyw? Zacznij od pomidorów. Wyjaśniamy, jakie pomidory nadadzą się na początek przygody z ogrodnictwem.
Słodkie, mięsiste, soczyste. Z cebulką, szczypiorkiem czy mozzarellą. Tęsknimy za ich smakiem przez cały rok. Oczywiście, mowa o pomidorach. To najpopularniejsze warzywa sezonowe. Wielu z nas uprawia je na parapecie czy balkonie.
Nie od dziś wiadomo, że najlepsze są te zerwane prosto z krzaczka. Stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie? Zasiej pomidory. Uprawa tych warzyw jest naprawdę prosta. Wyjaśniamy, które odmiany będą najlepsze dla początkujących ogrodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czyszczenie laptopa
Pomidory dla początkujących ogrodników. Które gatunki będą najlepsze?
Żaden pomidor nie smakuje tak dobrze jak ten prosto z krzaczka. Nic więc dziwnego, że tyle osób decyduje się na samodzielną uprawę pomidorów. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby pod koniec lipca cieszyć się pysznymi, soczystymi pomidorami.
Zacznijmy od podstaw, czyli od wysiewu. Wysiewanie nasion prosto do ziemi jest ryzykowne. Najlepszym rozwiązaniem jest rozsada. Można się za nią zabrać na przełomie lutego i marca. Jakie nasiona wybrać? Jeśli stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie, wybierz odmiany takie jak: 'Rumba Ożarowska', 'Honey Moon', 'Koralik' bądź 'Henryka' F1. Siejąc 'Rumbę Ożarowską' zyskasz kształtne, soczyste i mięsiste pomidory. Sadzonki są wyjątkowo odporne na zmiany pogody i choroby.
'Honey Moon' to odmiana typu malinowego. Odpowiednio pielęgnowana wydaje ogromne pomidory, które ważą nawet 300 g. Podobnie jak w przypadku poprzedniej odmiany, 'Honey Moon' jest odporna na choroby, a także na zarazę ziemniaczaną. 'Koralik' to niewielkie pomidory typu cherry i z powodzeniem można uprawiać je na balkonie, zaś 'Henryka' to odmiana pomidorów malinowych o wysokiej odporności na popularne choroby.
Jak uprawiać pomidory?
Im wcześniej przygotujesz rozsadę, tym silniejsze będą sadzonki. Nie zwlekaj więc i zabierz się za nią jeszcze w tym miesiącu. Poza nasionami potrzebujesz jeszcze pojemników na rozsadę. Dostaniesz je w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli idea "less waste" jest ci bliska, możesz wykorzystać puste pojemniki po jajkach. Pamiętaj jednak o tym, aby nakłuć je w kilku miejscach.
W trakcie zakupów w sklepie ogrodniczym nie zapomnij o podłożu. Najlepsze będzie takie, które jest żyzne i przepuszczalne (o lekko kwaśnym lub naturalnym pH). Szukaj go w sklepie jako "gotowej ziemi do wysiewów". Sadzonki trzymaj w ciepłym miejscu przez co najmniej dwa tygodnie. Po tym czasie przestaw je na chłodny parapet. Kiedy rozwiną już liście, przenieś je do większych doniczek. Zasadź je w ogrodzie dopiero po "zimnej Zośce", przypadającej w połowie maja.