Balkon i ogródOgródNie zapomnij posiać w lutym. Szybciej doczekasz wiosennych kwiatów i plonów

Nie zapomnij posiać w lutym. Szybciej doczekasz wiosennych kwiatów i plonów

Teraz już zawsze wiem, co mam zasiać w lutym
Teraz już zawsze wiem, co mam zasiać w lutym
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Eugenia
07.02.2024 16:31

Luty to najlepszy czas do opracowania odpowiedniej strategii ogrodniczej na zbliżający się sezon wiosenny. Nie chodzi tutaj tylko o planowanie rozsad, ale ich zasianie, ponieważ pięknie i bujnie wykiełkują do połowy maja. Koniecznie sprawdź, co powinieneś siać w lutym, a z pewnością nie przegapisz terminu.

Prace ogrodowe w lutym to konieczność, a przycinanie gałęzi lub opryski na drzewa i krzewy owocowe to podstawa. Mało kto wie, kiedy zdecydować się na sianie warzyw oraz kwiatów, skoro na zewnątrz jeszcze jest chłodno, a do wiosny daleko. Luty to idealny moment na rozsady, ale cała trudność polega na tym, aby zrobić to poprawnie i na właściwych odmianach. Od dziś nie będziesz mieć wątpliwości.

Co siać w lutym?

To pytanie z pewnością kiełkuje w głowie nie jednego ogrodnika, który już z utęsknieniem czeka na prace w ogrodzie. Sianie warzyw oraz kwiatów wcale nie musi wymagać znakomitej i ciepłej pogody, ponieważ przygotowane rozsady mogą rosnąć na domowych parapetach. Jeśli nie wiesz, kiedy siać paprykę, pomidory, ale też cebulę oraz sałatę, to z pewnością zabierz się za to w lutym. Dzięki temu za kilka miesięcy będziesz cieszyć się zdrowymi oraz obfitymi plonami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W lutym warto także zasadzić zioła, o których wiele osób zapomina, a przecież przydadzą się w kuchni, a nawet odstraszą w nowym sezonie wiele szkodników. Najlepiej wysiać bazylię, oregano, ale też majeranek oraz tymianek, a szybko zauważysz, jak migiem możesz cieszyć się własnymi przyprawami. W tym miesiącu nie możesz zapomnieć o siewie kwiatów, a najlepiej tych jednorocznych. Dzięki temu będą mieć bardzo długi czas wegetacji, a najlepiej zasiać petunie, niecierpki, szałwię oraz begonię i pelargonię.

 • Jeśli planujesz wysiać warzywa, nie zapomnij o cebuli.
 • Luty to czas na sianie warzyw, np. pomidorów.
 • Siejesz warzywa na rozsadę? Pamiętaj o sałacie.
 • Planujesz sianie warzyw? W lutym pamiętaj o papryce.
 • Co siać w lutym? Majeranek to dobry wybór.
 • Wśród ziół do wysiania w lutym znajduje się oregano.
 • Co siać w lutym? Dobrym wyborem będzie tymianek.
 • Zastanawiasz się, co siać w lutym? Wybierz m.in. bazylię.
 • Luty to czas na sianie nie tylko warzyw. Warto wysiać begonię.
 • Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty siać w lutym, wybierz pelargonię.
 • Rozsada petunii to dobry wybór, jeśli szykujesz rozsadę w lutym.
[1/11] Jeśli planujesz wysiać warzywa, nie zapomnij o cebuli.Źródło zdjęć: © Pixabay | Couleur

Jak wysiewać w lutym rośliny?

Wysiew nasion na warzywa, zioła oraz kwiaty powinniśmy zacząć pod przygotowania miejsca, czyli wyboru doniczek lub pojemników na rozsady. Można do tego wykorzystać rolki po papierze toaletowym, które są ekonomiczną i ekologiczną opcją, a nawet postawić na winter sowing na sianie w butelkach. Każda z tych metod da znakomite efekty, a nie bez znaczenia w lutowych wysiewach nasion jest ziemia. Powinna być ciepła, ale też z dodatkiem kompostu, czyli lekka i żyzna, co jest gwarantem zdrowych oraz odpornych roślin.

Rozsady należy podlewać, ale nie przy użyciu konewki, a zraszacza, który nie wypłuka delikatnych nasion na powierzchnię. Jest to niezwykle ważne, tak samo, jak słońce, którego nie może zabraknąć kiełkującym roślinom. Najlepiej umieścić je na południowym parapecie, a szybko zobaczysz zielone listki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także