Balkon i ogródOgródW styczniu zbieram rolki po papierze. Są bezcenne przy szykowaniu sadzonek do ogrodu

W styczniu zbieram rolki po papierze. Są bezcenne przy szykowaniu sadzonek do ogrodu

Sadzenie nasion w rolkach po papierze toaletowym
Sadzenie nasion w rolkach po papierze toaletowym
Źródło zdjęć: © Getty Images | marugod83

27.01.2024 08:41, aktual.: 27.01.2024 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styczeń to najlepszy czas do rozpoczęcia przygotowań na nowy sezon ogrodniczy. Najlepiej wtedy zastanowić się nie tylko nad odmianami kwiatów oraz warzyw, jakie chcemy zasiać, ale też pomyśleć o pojemnikach lub doniczkach do rozsad. W tym mogą przydać się niepozorne rolki od papieru toaletowego.

Co roku pojawiają się te same dylematy ogrodnicze. Wiele osób zastanawia się, kiedy kupić nasiona i zacząć rozsady, jaką ziemię wybrać oraz do czego je zasiać, aby wykiełkowały bez większych problemów. Doniczki wykonane z plastiku nie są ekologiczne, więc należy poszukać innych rozwiązań. Zwróć uwagę na rolki od papieru toaletowego, które wcale nie powinny trafiać do kosza.

Dlaczego warto wysiewać do rolek po papierze toaletowym?

Mało osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo te kawałki papieru mogą przydać się w ogrodzie. Po zużyciu papieru wyrzucamy je do kosza, a to ogromny błąd. Warto już teraz je zbierać, ponieważ przydadzą się nam za kilka tygodni. Lepiej pomyśleć o naszych rozsadach zawczasu i oszczędzić pieniądze, niż potem narażać się na bezsensowne koszty i zakup mało praktycznych pojemników do rozsad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rolki od papieru toaletowego biją na głowę drogie doniczki dostępne w sklepach, które wcale nie są tak dobre na rośliny, jak powinny. Tektura, z jakiej wykonane są rolki, jest ekologicznym oraz trwałym materiałem, który wpisuje się w trend zero waste. Jeśli wybierzemy je do zasiewu rozsad, to oszczędzimy nie tylko swój czas, ale też pieniądze oraz środowisko.

Jak siać w rolkach od papieru?

Cały proces jest banalnie prosty, a zebrane rolki od papieru toaletowego wystarczy odpowiednio zagiąć na jednym z końców. Dzięki temu samodzielnie stworzymy dno, w którym spokojnie będzie mogła rozwijać się roślina. Przy okazji z rolki nie wypadnie ziemia, a w przypadku rozsad jest to niezwykle ważne. Dopiero do tak przygotowanych rolek możemy wsypać ziemię, a następnie umieścić w nich nasiona. Ta metoda sadzenia ma wiele plusów, a pełen potencjał rolek po papierze toaletowym wykorzystają rośliny z wczesnych rozsad oraz te, które źle znoszą późniejsze przesadzanie do gruntu.

Jeśli decydujemy się na tę metodę przygotowywania sadzonek, to koniecznie musimy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Kiełkujące rośliny potrzebują odpowiedniego dostępu do światła oraz wilgoci, aby mogły rosnąć zdrowo, a potem dawać obfite plony. Najlepiej je regularnie zraszać wodą oraz przykrywać folią spożywczą, którą od czasu do czasu należy zdejmować. Zbyt zimne powietrze, a co gorsza przeciąg może pogorszyć kondycję rozsady. Rolki po papierze toaletowym pomogą roślinom w rozwoju, a zasadzone z nimi do gruntu szybko ulegną biodegradacji, zasilając podłoże.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także