NewsyIdzie paragonowa rewolucja. Papierowe wydruki odejdą do lamusa już za kilka dni

Idzie paragonowa rewolucja. Papierowe wydruki odejdą do lamusa już za kilka dni

15 września czeka nas rewolucja paragonowa. Ministerstwo Finansów uruchomi HUB paragonowy, który będzie przechowywał i przesyłał użytkownikom e-paragony. W ten sposób przynajmniej częściowo zlikwidowane zostaną tradycyjne wydruki, które otrzymujemy z kas.

E-paragony mają działać od 15 września. Fot. Freepik
E-paragony mają działać od 15 września. Fot. Freepik

Większość paragonów, które otrzymujemy w czasie codziennych zakupów, ląduje w koszach od razu lub po kilku minutach, gdy tylko sprawdzimy, czy ceny się zgadzają. Przechowujemy tylko rachunki za rzeczy, które podlegają reklamacji. E-paragony mają być rewolucyjnym rozwiązaniem, dzięki któremu nie będzie już trzeba pobierać wydruku z kasy i czuwać nad tym, żeby nie wyblakł, nim upłynie termin gwarancji na dany towar.

Po co wprowadzane są e-paragony?

Obecnie e-paragony są wystawiane w aplikacjach lojalnościowych dużych sieci handlowych, ale mimo tego klienci i tak dostają papierową wersję rachunku. Ministerstwo Finansów chce, by klienci wybierali jedną z opcji — paragon drukowany lub elektroniczny. Rządowa aplikacja ma też sprawić, że elektroniczne rachunki będzie można dostawać we wszystkich sklepach i będą one zebrane w jednym miejscu. Dzięki temu żaden paragon się nie zgubi ani nie wyblaknie. W razie reklamacji klient będzie miał łatwy dostęp do rachunku, a sprzedawca — pewność, że jest autentyczny. Dzięki e-paragonom sklepy mają zaoszczędzić na zakupie rolek do drukowania ich tradycyjnej wersji. Zyska także środowisko, ponieważ do koszy na śmieci trafi znacznie mniej papierowych świstków.

E-paragony zastąpią wydruki z kas. Fot. Freepik
E-paragony zastąpią wydruki z kas. Fot. Freepik

Jak będzie działać HUB paragonowy?

HUB paragonowy będzie centralną, ogólnopolską platformą do rejestracji klientów i ich zakupów. Specjalne kody umożliwią połączenie anonimowych osób robiących zakupy z konkretnymi paragonami. System będzie odbierał elektroniczne rachunki z wielu kas rejestrujących, przechowywał je przez 30 dni oraz dystrybuował je do klientów. Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl:

Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona będzie całkowicie anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące Klienta, niepotrzebny jest nawet numer telefonu. 

Jak pobierać e-paragony?

Jak nowe rozwiązanie ma działać w praktyce? 15 września Ministerstwo Finansów uruchomi HUB paragonowy. Aby korzystać z e-paragonów, obywatele muszą wykonać tylko kilka — jak zapewnia resort — prostych kroków.

  • Najpierw należy zainstalować na swoim telefonie aplikację E-paragony. Aplikacja, kiedy jej to zlecisz, jednorazowo połączy się z systemem, aby pobrać unikalny identyfikator, którym będziesz się w przyszłości posługiwał. Nie musisz podawać przy tym żadnych danych.
  • Kiedy już masz aplikację, w czasie robienia zakupów poproś przy kasie o e-paragon. Sprzedawca zeskanuje kod kreskowy z twojej aplikacji, a kasa prześle paragon do HUB-a, skąd będziesz mógł pobrać go już po kilku sekundach.
  • Na pobranie e-paragonu będziesz miał 30 dni. Później system przestanie go przechowywać.
  • W razie reklamacji odszukaj pobrany paragon w aplikacji i pokaż w sklepie. Zostanie uznany bez najmniejszych problemów.