PoradyDziecko zacznie wstawać do szkoły bez marudzenia. Skuteczna metoda od mojej babci

Dziecko zacznie wstawać do szkoły bez marudzenia. Skuteczna metoda od mojej babci

Ile snu potrzebuje dziecko? Fot. Freepik
Ile snu potrzebuje dziecko? Fot. Freepik
03.09.2023 10:05

Zanim twoja pociecha wróci do szkoły, zadbaj o to, by każdego dnia wstawała do niej bez marudzenia, a na zajęciach była skoncentrowana. Podpowiadamy, ile snu potrzebuje dziecko, by było wypoczęte i lepiej przyswajało wiedzę.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto ustalić z dzieckiem zasady dotyczące m.in. godzin wstawania i chodzenia spać. Odpowiednia dawka snu jest konieczna, by uczeń dobrze się czuł i funkcjonował na pełnych obrotach. To znacznie ułatwi mu przyswajanie nowych informacji, a także rozwiązywanie zadań czy utrzymanie dobrych relacji z kolegami.

Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?

Ile snu potrzebuje dziecko? Fot. Freepik
Ile snu potrzebuje dziecko? Fot. Freepik

Ile snu potrzebuje dziecko?

W różnym wieku dzieci potrzebują różnej ilości snu.

  • Niemowlę powinno przesypiać 14-17 godzin z podziałem na dłuższy, nocny sen oraz krótkie drzemki w ciągu dnia.
  • W wieku od 1 do 3 lat zalecane jest przesypianie 11-14 godzin na dobę. Dzięki temu maluch może się prawidłowo rozwijać.
  • Przedszkolak (3-6 lat) powinien spać 10-13 godzin na dobę. Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz społecznego.
  • Dziecko w wieku szkolnym (do 13 lat) potrzebuje 9-11 godzin snu. Jego brak może mieć zły wpływ na rozwój intelektualny.
  • Nastolatek, choć może sądzić, że wystarczy mu kilka godzin snu, powinien przesypiać 8-10 godzin. Dzięki temu w szkole będzie bardziej skoncentrowany i lepiej przyswoi wiedzę.
Dziecko unika nauki, bo nie jest dla niego ciekawa, fot. Freepik
Dziecko unika nauki, bo nie jest dla niego ciekawa, fot. Freepik

Jak ułatwić dziecku wstawanie do szkoły?

Przede wszystkim zadbaj o to, by twoje dziecko miało ustalony porządek dnia. Niech chodzi spać i wstaje zawsze o tej samej porze (również w weekendy!). Zapewniaj mu również codzienną aktywność fizyczną (ale nie tuż przed snem) oraz zdrową dietę bez kofeiny i nadmiaru cukru. Ostatni posiłek podawaj 2-3 godziny przed snem. Zadbaj o to, by sypialnia twojej pociechy była ciemna i chłodna (wietrz ją co wieczór). Usuń z niej wszystkie urządzenia elektroniczne, w tym telewizor, by nie zakłócały snu. Pilnuj też, by dziecko nie korzystało przed pójściem spać z telefonu komórkowego. Niebieskie światło emitowane przez ekran urządzenia utrudnia zasypianie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także