Dziecko zacznie wstawać do szkoły bez marudzenia. Skuteczna metoda od mojej babci
Zanim twoja pociecha wróci do szkoły, zadbaj o to, by każdego dnia wstawała do niej bez marudzenia, a na zajęciach była skoncentrowana. Podpowiadamy, ile snu potrzebuje dziecko, by było wypoczęte i lepiej przyswajało wiedzę.
03.09.2023 10:05
Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto ustalić z dzieckiem zasady dotyczące m.in. godzin wstawania i chodzenia spać. Odpowiednia dawka snu jest konieczna, by uczeń dobrze się czuł i funkcjonował na pełnych obrotach. To znacznie ułatwi mu przyswajanie nowych informacji, a także rozwiązywanie zadań czy utrzymanie dobrych relacji z kolegami.
Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?
Ile snu potrzebuje dziecko?
W różnym wieku dzieci potrzebują różnej ilości snu.
- Niemowlę powinno przesypiać 14-17 godzin z podziałem na dłuższy, nocny sen oraz krótkie drzemki w ciągu dnia.
- W wieku od 1 do 3 lat zalecane jest przesypianie 11-14 godzin na dobę. Dzięki temu maluch może się prawidłowo rozwijać.
- Przedszkolak (3-6 lat) powinien spać 10-13 godzin na dobę. Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz społecznego.
- Dziecko w wieku szkolnym (do 13 lat) potrzebuje 9-11 godzin snu. Jego brak może mieć zły wpływ na rozwój intelektualny.
- Nastolatek, choć może sądzić, że wystarczy mu kilka godzin snu, powinien przesypiać 8-10 godzin. Dzięki temu w szkole będzie bardziej skoncentrowany i lepiej przyswoi wiedzę.
Jak ułatwić dziecku wstawanie do szkoły?
Przede wszystkim zadbaj o to, by twoje dziecko miało ustalony porządek dnia. Niech chodzi spać i wstaje zawsze o tej samej porze (również w weekendy!). Zapewniaj mu również codzienną aktywność fizyczną (ale nie tuż przed snem) oraz zdrową dietę bez kofeiny i nadmiaru cukru. Ostatni posiłek podawaj 2-3 godziny przed snem. Zadbaj o to, by sypialnia twojej pociechy była ciemna i chłodna (wietrz ją co wieczór). Usuń z niej wszystkie urządzenia elektroniczne, w tym telewizor, by nie zakłócały snu. Pilnuj też, by dziecko nie korzystało przed pójściem spać z telefonu komórkowego. Niebieskie światło emitowane przez ekran urządzenia utrudnia zasypianie.