Ile trwa żałoba w Kościele katolickim?Ksiądz wyjaśnia
Utrata kogoś bliskiego to prawdziwy cios. Żałoba za zmarłym przybiera różną postać i każdy ma prawo przeżywać ją na swój sposób. Mimo to wiele osób zastanawia się, jak długo trwa taki okres oraz czego nie powinno się robić. Ile trwa żałoba? Kościół odpowiada.
28.02.2024 09:51
Czym jest żałoba? Choć termin jest wszystkim znany, to nie każdy wie, jak ją opisać. Ten stan to nic innego jak poczucie żalu, smutku i straty, gdy serce przepełnia rozpacz. Żałoba za kimś bliskim trwa bardzo różnie, lecz według Kościoła katolickiego są pewne okresy, których powinno się bezwzględnie przestrzegać.
Ile trwa żałoba po zmarłej osobie? Wszystko zależy od okoliczności
Kościół katolicki rozróżnia, aż trzy przypadki żałoby. Pierwszy z nich to śmierć kogoś bliskiego. Nie musi być to koniecznie osoba z rodziny. Tak samo opłakuje się siostrę jak i bliską przyjaciółkę. Taka żałoba ma okres dziewięciu dni i obejmuje przygotowania do pogrzebu i okres pochówku. W tym czasie bliscy modlą się o duszę zmarłej osoby. Po tym okresie żałoba nadal trwa, lecz nie są już wymagane zbiorowe modlitwy za zmarłego.
Jeśli żałoba dotyczy członka kościoła (np. księdza, biskupa, zakonnika), to okres wydłuża się do 30 dni. W tym czasie prowadzone są publiczne modlitwy za duszę duchownego. Ostatnią formą jest żałoba narodowa. Ogłasza się ją w momencie tragedii narodowej lub śmierci ważnej osoby publicznej np. prezydenta czy króla. Taka żałoba może trwać od kilku dni do kilkunastu tygodni.
Poza wyżej wymienionymi ramami czasowymi, Kościół katolicki nie narzuca żadnych okresów żałobnych. W społeczeństwie przyjęło się, że żałoba trwa nawet do kilku miesięcy, lecz jest to bardzo indywidualne podejście do tematu. Ważne, by przejść żałobę zgodnie ze swoimi przekonaniami, bo jeśli strata dotyczy kogoś bliskiego, ból w sercu może być dotkliwy przez długi czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy żałoba jest obowiązkowa?
Po ciemnym ubiorze możemy rozpoznać osobę, która obchodzi żałobę. Jeśli wybieramy się na pogrzeb, należy powstrzymać się od kolorowych i jasnych ubrań, które mogą urazić najbliższych. Osoby pogrążone w żałobie najczęściej chcą spędzić ten czas w ciszy i spokoju, więc śmiech i głośne rozmowy w ich otoczeniu to brak szacunku. Pamiętaj również, by składać stosowne kondolencje, które nie obrażą bliskich. Faktem jest też, że żałoba absolutnie nie jest obowiązkowa.
Jeśli ktoś od kilku tygodni zamyka się w sobie, a żałoba przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu, warto zapytać, czy taka osoba nie potrzebuje pomocy psychologicznej. Jeśli odmówi, nie wolno go zmuszać, bo może mieć to odwrotny skutek do założonego. Żałoba ma swoje etapy, a każdy przechodzi je zupełnie inaczej i nie trzeba się tego wstydzić.