PoradyPrawda o kapciach jest obrzydliwa. Pewnie za długo je nosisz

Prawda o kapciach jest obrzydliwa. Pewnie za długo je nosisz

jak często wymieniać kapcie na nowe, fot. Getty Images
jak często wymieniać kapcie na nowe, fot. Getty Images
06.09.2023 13:18

Klapki czy bambosze, w których chodzisz po domu, nie powinny być używane tak długo, aż się nie rozpadną. Podpowiadamy, jak często należy wymieniać kapcie na nowe, aby zachować higienę i zapobiec rozwojowi zarazków. Wiele osób popełnia w tej kwestii poważny błąd.

Jeśli chodzi o kapcie, Polacy uchodzą za ekspertów. Wielu z nas ma w domach całe kolekcje specjalnych butów do chodzenia po domu, które są wydawane każdemu, kto przekracza próg. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiemy, jak często trzeba wymieniać kapcie na nowe. Zbyt długie noszenie tej samej pary prowadzi do rozwoju bakterii i jest niehigieniczne. Niestety ten błąd popełnia wiele osób.

Dlaczego warto nosić w domu kapcie?

Noszenie kapci przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, zmieniając buty, nie roznosimy po całym mieszkaniu brudu i drobinek piasku przyniesionych z zewnątrz. Dzięki temu chronisz podłogi przed zniszczeniem. Poza tym zmiana obuwia, po powrocie do domu, zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, które osiadają na butach, gdy chodzisz w nich po ulicach. To szczególnie ważne, gdy masz w domu małe dzieci lub zwierzęta. Są też inne korzyści. Zdejmując buty, dajesz stopie odpocząć. Oczywiście ten sam efekt możesz uzyskać, chodząc na boso, ale wtedy do twoich stóp co rusz będzie przyczepiał się kurz z podłogi. Nawet regularnie odkurzając, nie jesteś w stanie tego uniknąć. Lepiej więc założyć kapcie.

Jak często wymieniać kapcie na nowe? Fot. Freepik
Jak często wymieniać kapcie na nowe? Fot. Freepik

Jak często wymieniać kapcie na nowe?

Jeśli jesteś fanem noszenia kapci w domu, być może popełniasz powszechny błąd i użytkujesz je dłużej, niż powinieneś. Nasze stopy pocą się, co sprawia, że w materiałowych klapkach czy bamboszach zaczynają namnażać się bakterie. Jeśli korzystasz z jednej pary zbyt długo, staje się to niehigieniczne. Powiedzmy sobie szczerze, po prostu roznosisz po domu coraz więcej zarazków. Właśnie dlatego powinieneś regularnie prać kapcie oraz odpowiednio często wymieniać je na nowe. Eksperci uważają, że należy robić to maksymalnie co 6 miesięcy. Inaczej wygląda sytuacja z kapciami z tworzyw sztucznych, które nie wchłaniają potu. Jeśli będziesz je właściwie i regularnie czyścić, możesz korzystać z nich znacznie dłużej.

Jak często powinno się wymieniać kapcie na nowe? Fot. Freepik
Jak często powinno się wymieniać kapcie na nowe? Fot. Freepik

Jak skutecznie odświeżyć materiałowe kapcie?

Aby materiałowe kapcie wytrzymały 6 miesięcy, powinieneś je prać co jakiś czas. Możesz to zrobić w pralce. Musisz trzymać się jednak kilku zasad. Kluczowe jest dobranie odpowiednio wysokiej temperatury, która zlikwiduje bakterie. Nastaw pralkę na 60°C. Użyj proszku oraz płynu do zmiękczania tkanin. Dzięki temu maksymalnie wydłużysz żywotność materiałowych kapci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także