×
Wirtualna Polska

Savoir-vivre na grillu. Oto kiedy w grę wchodzi jedzenie rękami

W każdej sytuacji obowiązują inne normy zachowania oraz obyczaje. Czy savoir-vivre powinniśmy przestrzegać również na grillu? Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać gospodarze oraz goście, by uniknąć wpadek.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Savoir-vivre to nic innego jak dobre maniery. W każdej sytuacji można jednak rozumieć ten zwrot inaczej, w zależności od tego, jakie zachowania są dobrze, a jakie źle widziane w danych okolicznościach. Inne zasady obowiązują na weselu, a inne na domówce. A co z grillem? Czy tam również obowiązuje savoir-vivre?

Czy na grillu obowiązuje savoir-vivre?

Grill, jak każda sytuacja towarzyska, jest związany z koniecznością zachowania pewnych norm, a więc jak najbardziej obowiązuje tam savoir-vivre. Odpowiednie zachowanie, zarówno ze strony gospodarzy, jak i gości sprawia, że impreza przebiega sprawnie i w miłej atmosferze. Postępując zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasie takich spotkań, będziesz miał pewność, że nikogo nie urazisz i wszyscy spędzą miło wieczór. Jeśli nie jesteś pewien, jak dokładnie się zachować, nie martw się, poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady grillowej etykiety.

Savoir-vivre na grillu. O tym musisz pamiętać. Fot. Pexels

Savoir-vivre na grillu. O tym musisz pamiętać. Fot. Pexels

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Prawidłowe użycie aluminiowych tacek na grilla. Tylko wtedy są bezpieczne dla zdrowia

Savoir-vivre na grillu. Jak i kiedy zapraszać gości?

Każde spotkanie przy grillu zaczyna się od zaproszenia gości. Jeśli planujesz eleganckie przyjęcie i czyjaś obecność będzie szczególnie ważna, poinformuj tę osobę odpowiednio wcześnie. Dzięki temu zyskasz pewność, że zaproszenie nie koliduje z innymi planami najważniejszych gości. Oczywiście nie zawsze trzeba umawiać się na grilla z wyprzedzeniem, czasem wystarczy spontaniczne zaproszenie w dniu imprezy, a i tak goście stawią się bez problemu. Wszystko zależy od okoliczności. Zapraszając bliskich lub znajomych na grilla, powinieneś zasygnalizować, czy impreza będzie miała charakter luźnego spotkania, czy raczej planujesz eleganckie przyjęcie w ogrodzie. Będzie to dla gości wskazówka, jak przygotować się do imprezy, m.in. w kontekście doboru stroju. Jeśli zakładasz, że zabawa w ogrodzie może być uciążliwa dla sąsiadów lub potrwać do późnych godzin nocnych, powinieneś ich o tym uprzedzić i poprosić ich o wyrozumiałość. To oszczędzi wszystkim niepotrzebnych nerwów.

Savoir-vivre na grillu. Jak się zachowywać? Fot. Pexels

Savoir-vivre na grillu. Jak się zachowywać? Fot. Pexels

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak nakryć stół i jakie potrawy serwować?

Będąc gospodarzem grilla, musisz zadbać o odpowiednią oprawę, a także menu.

  • Nawet jeśli grill ma być elegancki, nie powinieneś przesadzać z dekoracją stołu. Biały obrus i najlepsza zastawa będą wyglądać dość śmiesznie, jeśli zestawisz je z ogrodowymi meblami i pieczoną kiełbasą. Dekoracja stołu powinna być subtelna i nawiązująca do naturalnego otoczenia.
  • Nie stosuj plastikowych kubków i talerzy. To mało ekologiczne rozwiązanie. Kiepsko się również prezentuje na grillowym stole (nawet jeśli przyjęcie nie jest bardzo wystawne). Użyj zwykłej zastawy i prostych szklanek.
  • Menu dostosuj do gustu własnego oraz gości. Jeśli nie wiesz, co lubią, postaw na różnorodne potrawy. Pamiętaj o osobach, które nie jedzą mięsa. Dla nich możesz zaserwować grillowane warzywa lub sery oraz sałatki. W ten sposób będziesz mieć pewność, że każdy wyjdzie z imprezy najedzony.
  • Nie musisz serwować potraw z grilla w konkretnej kolejności, jak bywa w przypadku eleganckich przyjęć w domu. Impreza w ogrodzie, przy daniach z rusztu jest o wiele bardziej swobodną formułą. Najlepiej sprawdza się podawanie dań, kiedy osoba obsługująca grilla powiadomi nas, że są gotowe.
  • Jako gospodarz powinieneś zasygnalizować, czy w grę wchodzi jedzenie rękami. Najlepiej zastosować zasadę mówiącą, że dania na jeden kęs bierze się w rękę, a te wymagające gryzienia, należy jeść nożem i widelcem. Jeśli nie organizujesz wystawnego przyjęcia, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco nagiąć te zasady.
Savoir-vivre na grillu. Co podać do jedzenia? Fot. Getty Images

Savoir-vivre na grillu. Co podać do jedzenia? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Savoir-vivre na grillu. O czym powinni pamiętać goście?

Jeśli wybierasz się na grilla jako gość, również powinieneś przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie przychodź na imprezę z gołą ręką. Pamiętaj, by zabrać ciasto, sałatkę lub jakiś trunek. To szczególnie ważne w przypadku eleganckich przyjęć, ale nawet na spontaniczne spotkanie na działce lepiej przyjść z upominkiem dla gospodarzy. Strój dopasuj do tego, jak bardzo oficjalne jest spotkanie. Pamiętaj jednak, że nawet elegancki grill, wciąż jest grillem, więc najlepszy będzie wygodny strój. W przypadku mężczyzny wystarczy casualowa koszula połączona ze spodniami. Panie mogą wybrać podobny zestaw lub luźną, letnią sukienkę oraz sandały na płaskim obcasie.

Zobacz również: Oto jak grillować na grillu z pokrywą metodą bezpośrednią i pośrednią

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować