Nigdy nie przepłacam za bilety lotnicze. Stosuję te zasady i latam za grosze
Historie o biletach lotniczych kosztujących kilka złotych obrosły już legendą. Dziś takie stawki to marzenie ściętej głowy, ale wciąż można odbyć podróż samolotem za np. 50 zł. Trzeba tylko wiedzieć, jak szukać. Podpowiadamy, jak kupić tani bilet lotniczy.
19.07.2023 16:53
Każdy chciałby jak najtaniej kupować bilety lotnicze, ale nie każdy wie, jak to zrobić. Jest kilka zasad, których musisz przestrzegać, by znaleźć atrakcyjne oferty. Ważne są również wytrwałość i cierpliwość. Oto jak kupić tani bilet lotniczy.
Jak planować podróż, żeby było taniej?
Ceny biletów lotniczych determinuje m.in. termin podróży. Najdrożej jest w tzw. wysokim sezonie, czyli w czasie wakacji, świąt oraz długich weekendów. Jeśli chcesz latać tanio, powinieneś unikać wypraw w czasie, gdy ruch jest największy. O wiele lepiej jest kupować bilety na terminy, kiedy podróżuje znacznie mniej osób, czyli jesień (październik-listopad), wiosnę (luty-kwiecień). Nie bez znaczenia jest również dzień wylotu. Mniej zapłacisz za bilety na loty odbywające się w środku tygodnia, czyli od wtorku do czwartku.
Jak kupić tani bilet lotniczy?
Jeśli chcesz kupić tani bilet lotniczy, musisz pamiętać również o kilku innych rzeczach.
- Kierunki turystyczne są zawsze droższe od tzw. kierunków pracowniczych. Z Polski taniej polecisz np. do Oslo czy Sztokholmu, a drożej do Hiszpanii, Włoch czy Grecji.
- Poszukiwania biletów zaczynaj od stron przewoźników. Wymaga to więcej pracy, ale rzadko zdarza się, by pośrednicy mieli lepsze oferty.
- Bilety kupuj z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku tanich linii zacznij szukać 2-3 miesiące przed podróżą. Jeśli interesują cię linie tradycyjne, powinieneś zrobić to z wyprzedzeniem wynoszącym 3-6 miesięcy.
- Przeglądaj strony linii lotniczych codziennie i porównuj oferty. Najtańsze bilety znikają błyskawicznie, więc musisz szybko reagować na promocje.
- Polowanie na promocje ułatwia zapisanie się do newsletterów. Dzięki nim będziesz na bieżąco informowany o ofertach przewoźników.
- Poluj na błędy na stronach przewoźników. Zdarza się, że zamiast w euro, cena jest podana w złotówkach, co czyni ją kilkakrotnie mniejszą.
- Rozważ wylot z ościennych krajów. Np. z Berlina można tanio polecieć do Azji.
Czy warto korzystać z tanich linii lotniczych?
Podróżowanie tanimi liniami nie zawsze w ostatecznym rozrachunku jest tańsze. Ceny biletów rzeczywiście mogą być sporo niższe. Musisz jednak pamiętać, że tacy przewoźnicy korzystają z preferencyjnych lotnisk, które są oddalone od rzeczywistego celu podróży o nawet 100 km. Może okazać się, że dotarcie do miasta będzie bardzo kosztowne. Warto wziąć to pod uwagę i porównać całkowity koszt takiej podróży z lotem tradycyjnymi liniami na lotnisko znajdujące się w mieście. Poza tym najtańsze bilety tanich linii nie uwzględniają żadnych udogodnień. Zwykle dotyczą lotów w środku tygodnia, bez bagażu rejestrowego, pierwszeństwa wejścia na pokład itp. Aby zaoszczędzić i uniknąć opłaty manipulacyjnej, płatności za taki bilet należy dokonać kartą MasterCard PrePaid (nie wszyscy przewoźnicy na to pozwalają).