PoradyTe 2 rzeczy wystarczą, by zrobić domowy klimatyzator. Za błogi chłód zapłacisz grosze!

Te 2 rzeczy wystarczą, by zrobić domowy klimatyzator. Za błogi chłód zapłacisz grosze!

Jak ochłodzić pokój? Fot. Genialne.pl
Jak ochłodzić pokój? Fot. Genialne.pl
08.07.2023 10:32

W czasie letnich upałów wiele osób marzy o własnym klimatyzatorze. Niestety, takie urządzenie sporo kosztuje, a zainstalowanie go w bloku wymaga zezwolenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jak ochłodzić pokój, wykorzystując tylko kilka przedmiotów, które pewnie masz już w domu.

Przedmioty DIY, czyli te wykonane samodzielnie, bardzo ułatwiają życie, a jednocześnie pozwalają sporo zaoszczędzić. Zainstalowanie klimatyzatora, który przyniesie nam ulgę w upalne dni, to spory wydatek. Możesz go uniknąć, robiąc własne urządzenie. To opcja nie tylko dla miłośników majsterkowania! Wystarczy odpowiednio wykorzystać proste przedmioty, które znajdziesz w swoim domu.

Jak ochłodzić pokój bez klimatyzatora?

Aby wykonać własny, prowizoryczny klimatyzator, potrzebujesz tylko wentylatora, kilku plastikowych butelek o pojemności 1 lub 1,5 l oraz soli. Napełnij butelki wodą, a do każdej wsyp 1 łyżeczkę soli. Włóż je do zamrażalnika na kilka godzin. Kiedy woda w butelkach zamarznie, wyjmij je i rozstaw przy wentylatorze. Wcześniej sprawdź, jak obraca się głowica i rozmieść butelki tak, by znajdowały się z każdej strony urządzenia. Włącz wentylator i czekaj, aż w pokoju zrobi się chłodniej. Jeśli podmuchy wentylatora przewracają butelki, umieść je w pojemniku, który zabezpieczy je przed upadkiem.

Jak ochłodzić pokój bez klimatyzatora? Fot. Freepik
Jak ochłodzić pokój bez klimatyzatora? Fot. Freepik

Jak jeszcze można ochłodzić pokój?

Wykorzystanie wentylatora i butelek z zamarzniętą wodą nie jest jedynym sposobem, by ochłodzić pokój w czasie upałów. Warto wykorzystać również inne proste triki.

  • Wietrz mieszkanie wczesnym rankiem oraz wieczorem. W ciągu dnia zamykaj okna i zasłaniaj je zasłonami lub roletami. W ten sposób nie będziesz wpuszczać do mieszkania ciepłego powietrza i ochronisz wnętrza przed nagrzaniem.
  • Nawilżaj powietrze. Możesz kupić elektroniczny nawilżacz, ale z powodzeniem zastąpią go mokre ręczniki rozwieszone w mieszkaniu. Dobrym sposobem jest również zakup roślin nawilżających powietrze, np. paprotek, palm lub skrzydłokwiatów.
  • Okna możesz zasłonić specjalną folią przeciwsłoneczną naklejaną na szyby. Alternatywą jest zaklejenie ich folią aluminiową (błyszczącą stroną na zewnątrz).

Jak schłodzić się w upały?

Wiesz już, jak ochłodzić pokój, ale co z tobą? Ulgę w gorące dni może przynieść również dbanie o to, by ciało zbytnio się nie nagrzewało. Noś ubrania z przewiewnych, naturalnych materiałów. Pij dużo wody lub domowego izotonika. Lepiej odstawić kawę, herbatę, energetyki oraz alkohol. Jedz lekkostrawne posiłki. Fast foody, a także lody, nie są dobrym pomysłem. Po powrocie do domu weź chłodny prysznic. Jeśli nigdzie się nie spieszysz, pozostaw skórę lekko wilgotną. Możesz też zwilżać ubrania chłodną wodą, używając butelki ze spryskiwaczem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także