PoradyLajfhakiPodczas upałów dbam o dobre nawodnienie. Aby ugasić pragnienie, piję domowy izotonik

Podczas upałów dbam o dobre nawodnienie. Aby ugasić pragnienie, piję domowy izotonik

Jak przygotować domowy izotonik? fot. Gettyimages
Jak przygotować domowy izotonik? fot. Gettyimages
21.06.2023 19:45

Lato to pora roku, podczas której należy zwracać szczególną uwagę na regularne nawadnianie organizmu. Podpowiadamy, jak przygotować domowy izotonik, który ugasi pragnienie lepiej od wody.

Podczas upałów najczęściej sięgamy po zimne napoje, które szybko ochładzają i dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę wody. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czym jest izotonik?

Większość z nas kojarzy je ze sportem, a powinni pić je wszyscy, szczególnie latem. Nie warto co chwila biegać do sklepu po dostępne w nim izotoniki, których cena jest zawrotna. Dobry i zdrowszy płyn przygotujesz samodzielnie w domu, a będzie miał taki smak, na jaki tylko masz ochotę. Kluczowym składnikiem izotoniku jest sól, która uzupełni braki w mikroelementach oraz prawidłowo nawodni organizm. Jest ona potrzebna w naszym organizmie, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur tracimy sód, którego brak w organizmie może skutkować skurczami mięśni.

Two energy drinks blue and yellow for athletes on a dark background
Two energy drinks blue and yellow for athletes on a dark background

Jak przygotować domowy izotonik?

Składniki, które są potrzebne, znajdziesz w kuchni:

Owoce trzeba dokładnie umyć, a następnie pokroić w plasterki. Zioła należy zgnieść w dłoniach, aby wydzieliły swój aromat. Teraz przygotuj duży dzbanek lub karafkę. Owoce z ziołami wrzuć na dno, a następnie dodaj płynne składniki, a potem suche. Ważne jest to, aby mieszać preparat do całkowitego rozpuszczenia m.in. cukru. Izotonik należy wstawić do lodówki na około 3 godziny, aby zawarte w nim składniki miały szansę się ze sobą połączyć. Dopiero po tym czasie dorzuca się kostki lodu i pije. Jeśli jesteś fanem innych owoców, to możesz dodać m.in. truskawki, pomarańcze lub czereśnie.

Bottled isotonic sports drink on white background.
Bottled isotonic sports drink on white background.

Co spożywać w ciepłe dni?

Warto jest urozmaicić swój jadłospis o:

  • koktajle na bazie mleka;
  • soki warzywne i owocowe;
  • domowe lemoniady;
  • chłodniki;
  • produkty sezonowe;
  • sałatki;
  • gazpacho.

Warto zadbać o przygotowywanie smacznych potraw, na które będziemy mieli ochotę. Często pod wpływem wysokich temperatur tracimy apetyt, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także