Balkon i ogródTuje możesz odmłodzić tylko w jeden sposób. To ostatni moment na taki zabieg

Tuje możesz odmłodzić tylko w jeden sposób. To ostatni moment na taki zabieg

jak odmłodzić tuje fot. genialne.pl
jak odmłodzić tuje fot. genialne.pl
22.08.2023 13:28, aktualizacja: 22.08.2023 13:44

Chcesz odmłodzić tuje, które z biegiem lat stały się rzadkie i przesuszone? Ogrodnicy mają tylko jeden sposób na takie drzewka — ostre cięcie. Sierpień to idealny czas na takie zabiegi.

Tuje, które nie są doglądane, zaczynają rosnąć w górę, a dolne partie przerzedzają się i odsłaniają pień. Z żywopłotu powstaje rząd drzew, co niekoniecznie musi się wszystkim podobać. Prawidłowo powinniśmy je przycinać kilka razy do roku, lecz jeśli przegapimy tę okazję, a krzaki zaczynają się już starzeć, trzeba je radykalnie podciąć.

Jak odmłodzić stare tuje w ogrodzie?

W zależności od tego, jaki mamy sprzęt, można wykorzystać piłkę do drewna lub specjalną podkaszarkę do gałęzi i drzew. Spalinowa będzie znacznie wygodniejsza przy dłuższych partiach drzew, więc warto pomyśleć o takiej inwestycji. Warto wspomnieć, że podcięte tuje będą wyglądać marnie przez resztę roku, lecz w następnym sezonie bujnie się rozrosną i ponownie przyozdobią ogród. Sierpień to ostatni dzwonek na przycinanie, gdyż jest jeszcze ciepło i rośliny mogą wypuszczać nowe gałązki. We wrześniu temperatura znacznie się obniża i pojawiają się pierwsze przymrozki, które nie służą młodym liściom. Jeśli przegapisz ten okres, możesz to zrobić dopiero na wiosnę, lecz wtedy twoje drzewka będą straszyć przez całe lato i dopiero pod koniec sezonu odpowiednio się zagęszczą.

Obraz

Jak przycinać tuje?

Przycinanie tui to ciężka praca, do której trzeba wiele czasu. Jeśli twój żywopłot jest dłuższy niż 50 m, możesz potrzebować nawet całego weekendu, by odpowiednio go wypielęgnować. Osoby wrażliwe na zapachy mogą potrzebować maseczek, które uchronią je przed olejkami eterycznymi uwalniającymi się z przyciętych gałęzi. W takim razie jak się za to zabrać? Musisz przyciąć je od góry, ucinając stożek wzrostu i poprzecinać pień na środku. W ten sposób drzewo będzie musiało wyprodukować dużo nowych pędów na miejscu, gdzie zostało przez nas przycięte. Bujne krzaki można dowolnie modyfikować, np. nadając im jakiś specjalny kształt za pomocą sekatora i podkaszarki do krzewów. Wtedy ogród staje się o wiele ciekawszy i oryginalny.

jak odmłodzić stare tuje w ogrodzie? fot. freepik
jak odmłodzić stare tuje w ogrodzie? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także