PoradySzybko usuwam pień po ściętym drzewie. Prosty trik bez wykopywania

Szybko usuwam pień po ściętym drzewie. Prosty trik bez wykopywania

Podpowiadamy, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie bez wykopywania. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie bez wykopywania. Fot. Freepik
15.10.2023 13:40

Usunięcie drzewa z ogrodu to tylko część problemu. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy nie wiesz, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie. Wbrew pozorom może to być prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować jeden z trzech patentów.

Gdy chcesz pozbyć się drzewa rosnącego w ogrodzie, samo wycięcie go jest tylko częścią problemu. W ziemi zostaje jeszcze pień, który zabiera miejsce i szpeci aranżację. Oczywiście możesz wezwać na pomoc fachowców, którzy użyją specjalistycznego sprzętu i wyrwą go z korzeniami, ale to sporo kosztuje. Alternatywą jest samodzielne usunięcie pozostałości po ściętym drzewie. Podpowiadamy, jak pozbyć się pnia na trzy różne sposoby.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, stosując chemię?

Jeśli chcesz pozbyć się pnia, nie wkładając w to zbyt dużo wysiłku, kup nawóz azotowy. W pniaku wywierć kilka dziur i nasyp do nich preparatu. Na zakończenie przysyp nawóz ziemią. Teraz musisz już tylko czekać. Nawóz sprawi, że pniak zacznie się rozkładać. Niestety metoda chemiczna to sposób dla cierpliwych. Pień może rozkładać się nawet przez 3-4 lata.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fot. Freepik
Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fot. Freepik

Jaka jest naturalna metoda usuwania pnia?

Jeśli wolisz ekologiczne metody, do rozłożenia pnia możesz użyć specjalnej grzybni. Peniophora gigantea to gatunek grzybów, które bytują tylko na obumarłych drzewach. Stosując go do usunięcia pnia, nie musisz więc obawiać się, że zaszkodzi innym, zdrowym roślinom w ogrodzie. Grzybnię możesz zamówić przez internet. Kiedy przesyłka dotrze, rozpuść ją w 5 l wody i dobrze wymieszaj. Gdy wywar będzie gotowy, wywierć lub wytnij w pniu kilka otworów. Następnie zwilż go wodą. Rozmieszaną grzybnię wlej do przygotowanych wcześniej otworów. Dobrze rozprowadź preparat po powierzchni pnia, a następnie zabezpiecz go przed wyschnięciem. Możesz owinąć go folią perforowaną lub przysypać liśćmi/ściółką. Również w tym przypadku musisz być cierpliwy, ponieważ proces rozkładu pnia może trwać kilka lat.

Jak usunąć pień po ściętym drzewie? Fot. Freepik
Jak usunąć pień po ściętym drzewie? Fot. Freepik

Jak usunąć pień za pomocą ognia?

Jeśli masz do usunięcia duży pień i nie chcesz czekać latami, aż się rozłoży, możesz go wypalić. Wywierć w nim kilka otworów, a następnie wlej do każdego z nich naftę lub olej opałowy. Zostaw pień na tydzień, by substancja palna dobrze wniknęła w drewno. Po tym czasie do każdego z otworów wrzuć zapaloną zapałkę. Drewno zacznie się palić. Zabezpiecz teren wokół pnia. Pilnuj, by w okolicy nie kręciły się dzieci ani zwierzęta. Przez cały czas doglądaj procesu spalania.  Może on potrwać kilka dni, ale w końcu z pnia zostanie tylko popiół.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także