PoradyMieszam z wodą i spryskuję drzewka. Mrówki już nie zagrażają owocom

Mieszam z wodą i spryskuję drzewka. Mrówki już nie zagrażają owocom

jak przegonić mrówki z drzew owocowych, fot. Getty Images
jak przegonić mrówki z drzew owocowych, fot. Getty Images

17.08.2023 15:38

Mrówki mogą być pożyteczne, ale gdy pojawia się ich zbyt dużo, zwiastują spore problemy. Ich obecność może ściągnąć szkodniki, które zniszczą twój sad lub inne uprawy. Podpowiadamy, jak skutecznie przegonić mrówki z drzew owocowych.

Ponieważ mrówki bywają pożytecznymi pomocnikami w ogrodzie, zwalczanie ich jest dość kłopotliwym tematem. Kiedy owadów jest zbyt dużo, trzeba jednak podjąć działania, by nie stracić plonów. Jest sprawdzony sposób na to, jak szybko przegonić pracowite owady, gdy pojawią się np. na drzewach owocowych.

Czy mrówki zagrażają drzewom owocowym?

Mrówki nie są szkodnikami i mogą okazać się bardzo pożyteczne. Nie tylko nie niszczą roślin, ale pomagają "sprzątać" resztki organiczne z trawnika czy napowietrzają glebę. Chronią też uprawy przed ślimakami oraz gąsienicami. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy mrówek jest dużo i np. zakładają gniazdo na drzewie. Taka sytuacja może doprowadzić do pojawienia się w ogrodzie plagi mszyc, które będą niszczyć uprawy. Mrówki współpracują z tymi szkodnikami, tworząc im optymalne warunki do funkcjonowania, m.in. odstraszając ich naturalnych wrogów. Same korzystają na tym, ponieważ mogą żywić się wytwarzaną przez mszyce spadzią. Aby chronić swoje rośliny przed mszycami, warto wiedzieć, jak przegonić mrówki z drzew owocowych.

Jak przegonić mrówki z drzew owocowych? Fot. Freepik
Jak przegonić mrówki z drzew owocowych? Fot. Freepik

Jak przegonić mrówki z drzew owocowych?

Jeśli na twoich drzewach zagnieździły się mrówki, lepiej się ich pozbyć, by nie ściągnęły mszyc. Możesz zastosować specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach, ale istnieje dla nich sprawdzona, naturalna alternatywa. Wymieszaj 5 g sody oczyszczonej i 30 g oleju lnianego. Rozcieńcz mieszankę w 1 l wody. Wlej preparat do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl na korze roślin, na których pojawiły się mrówki. Owady szybko przeniosą się w inne miejsce, z dala od twoich drzew owocowych.

Jak przegonić mrówki z sadu? Fot. Freepik
Jak przegonić mrówki z sadu? Fot. Freepik

Jak zabezpieczyć drzewa przed powrotem mrówek?

Aby uniknąć pojawiania się mrówek na pniach drzew owocowych, warto zastosować opaski, które uniemożliwią im wędrówki. Na wysokości ok. 1 metra owiń pnie folią. Załóż kilka warstw, żeby dobrze się trzymała. Następnie nanieś na folię smar mechaniczny. Mrówki nie będą w stanie chodzić po śliskiej powierzchni. Alternatywą jest zastosowanie opasek lepowych, do których owady po prostu się przyklejają i giną. Ta metoda jest jednak mało humanitarna. Nawet jeśli nie troszczysz się o los mrówek (choć jak wspomnieliśmy, mogą być pomocne w ogrodzie), powinieneś dobrze się zastanowić, czy stosować lep. Może okazać się, że unicestwisz również inne pożyteczne owady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także