PoradyDomowe trikiJak przeprosić obrażonego kota? To konieczne, jeśli choć na chwilę wyszedłeś z domu

Jak przeprosić obrażonego kota? To konieczne, jeśli choć na chwilę wyszedłeś z domu

Obrażony kot
Obrażony kot
Źródło zdjęć: © Freepik | @ wirestock
05.11.2023 15:22

Każdy właściciel kotów wie, jak bardzo zwierzęta te są kapryśne. Zazwyczaj chodzą własnymi ścieżkami, ale nasza nieobecność jest dla nich wręcz obrazą. W efekcie nie chcą się witać i strzelają fochy. Jednak w łatwy sposób można temu zaradzić.

Zostawienie puchatych przyjaciół to zawsze ogromny problem dla właściciela. Zwierzęta wtedy czekają na nas, a każdy szmer na zewnątrz jest dla nich nadzieją na nasz powrót. Koty mają swój charakter i potrafią na długie godziny obrazić się lub w ogóle nie reagować na nasze wołanie. Wtedy zazwyczaj pozostaje nam tylko czekać, aż kot sam do nas przyjdzie. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby poprawić naszą relację ze zwierzęciem w kilku prostych krokach.

Jak poradzić sobie z obrażonymi kotami?

Właściciele kotów doskonale wiedzą, jak bardzo jest to karkołomne zadanie. Na początek trzeba zrozumieć potrzeby zwierzęcia, aby prawidłowo zinterpretować jego zachowanie. Dopiero potem można decydować się na wspólną zabawę, która sprawi, że kot szybko zapomni o naszej nieobecności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspólna zabawa to często najlepsze remedium na obrazy mruczka. Najlepiej zadziała na małe koty, które są pełne energii. Dzięki temu wykorzystają one swoje zdolności łowieckie, a my nie będziemy czuć się tak winni. Zabawki na sznurku z piórkami lub kuleczkami to idealne rozwiązanie, które z pewnością odwróci uwagę kota. Warto pamiętać o tym, aby futrzak sam do nas przyszedł się bawić, a nie my do niego. Dlatego nie trzeba być natrętem, ponieważ może to pogorszyć naszą sytuację w oczach zwierzaka.

Jednak to nie koniec przeprosin. Ogromnie zyskasz, jeśli po udanej zabawie dasz kotu smakołyk. Wtedy z pewnością na nowo wkupisz się w jego łaski.

Przyciągnij go zapachem

Dobrze jest mieć w zanadrzu zabawkę z kocimiętką, która podziała na mruczka niczym magnez. Zawiera ona w sobie "kocie feromony szczęścia", dlatego ten prezent zmieni jego nastawienie w ciągu kilku minut. Takie zabawki są dostępne w każdym sklepie zoologicznym, a mogą rozwiązać wiele problemów z kotem.

Te zwierzęta są bardzo łase na jedzenie, a kiedy są obrażone, to nie wystarczy standardowa miska chrupek, aby je przekupić. Wtedy należy postawić na lepsze jakościowo smakołyki, które będą kuszącym rarytasem dla zwierzęcia. Wiele kotów lubi te o smaku mięs, a inne ryb, o czym musimy pamiętać przy ich wyborze. Na początku pozostaw je w widocznych miejscach, a kiedy zwierzę je zje, spróbuj karmić go nimi z ręki.

Koty to bardzo specyficzne zwierzęta, które ciężko zainteresować
Koty to bardzo specyficzne zwierzęta, które ciężko zainteresować© Pixabay | tookapic

Może nowa zabawka?

Nowe akcesoria do zabawy mogą okazać się znakomitym wyjściem z konfliktu. Dzięki nim kot zapomina o żalu do nas, a swoją uwagę skupia na nowym elemencie w domu. Nie musi być to drogi drapak, a tekturowe pudełko z wyciętymi dziurami lub tunele, przez które może się przeciskać.

Często najlepszym wyjściem jest po prostu czekanie oraz poświęcenie swojego czasu zwierzęciu. Jeśli zajmiemy się swoimi sprawami, to z pewnością kot przyjdzie do nas sam.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także