PoradyWsyp łyżkę produktu z kuchni do doniczki i przykryj ziemią. Rośliny będą rosnąć 2 razy szybciej

Wsyp łyżkę produktu z kuchni do doniczki i przykryj ziemią. Rośliny będą rosnąć 2 razy szybciej

Podpowiadamy, jak przyspieszyć wzrost roślin domowymi sposobami. Fot. Genialne.pl
Podpowiadamy, jak przyspieszyć wzrost roślin domowymi sposobami. Fot. Genialne.pl
14.10.2023 16:04

Jeśli tak jak my stawiasz na naturalną hodowlę roślin i unikasz sklepowych odżywek, mamy coś dla ciebie. Oto prosty sposób na to, jak przyspieszyć wzrost roślin. Wystarczy sięgnąć po produkt, który każdy ma w swojej kuchni. Efekty pozytywnie cię zaskoczą.

Domowe nawozy są naturalne, a więc ekologiczne. Poza tym większość z nich kosztuje grosze, a działa równie skutecznie jak chemiczne preparaty. Jeden z powszechnie stosowanych produktów spożywczych szczególnie skutecznie pomaga pobudzić rozwój roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak go stosować.

Jak przyspieszyć wzrost roślin doniczkowych?

Rośliny doniczkowe — w związku z ograniczoną ilością ziemi, w której rosną — potrzebują dokarmiania. Szybko wyjaławiają bowiem glebę. Do prawidłowego wzrostu potrzebują więc nawozów, które uzupełnią brakujące substancje odżywcze i dostarczą mikroelementów niezbędnych do wzrostu oraz kwitnienia. Do substancji, które powinno się dostarczać kwiatom, należą przede wszystkim: azot, potas, fosfor, magnez, żelazo, wapń oraz cynk. Znajdziesz je oczywiście w gotowych, sklepowych odżywkach, jednak stworzenie domowego nawozu — równie bogatego w minerały — jest o wiele tańsze, a przy tym tak łatwe, że poradzi sobie z tym nawet początkujący hodowca kwiatów. Jeśli będziesz wiedzieć, jakich produktów używać, twoje rośliny błyskawicznie zaczną wypuszczać nowe liście oraz pąki kwiatowe.

Oto jak przyspieszyć wzrost roślin. Fot. Getty Images
Oto jak przyspieszyć wzrost roślin. Fot. Getty Images

Czym nawozić rośliny doniczkowe?

Jednym z bardzo skutecznych nawozów dla domowych roślin jest skrobia ziemniaczana (lub kukurydziana, która ma bardzo podobny skład). Zawarte w niej fosfor, wapń i potas sprawią, że kwiaty odżyją i zaczną wypuszczać nowe liście, a odmiany kwitnące również pąki. Zastosowanie tej odżywki jest bardzo proste. Najpierw rozluźnij ziemię w doniczce i usuń warstwę o grubości ok. 1,5 cm. Następnie wsyp do doniczki 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej  i wymieszaj ją z podłożem. Na koniec przysyp wszystko warstwą świeżej gleby. To konieczne, by w donicy nie pojawiła się pleśń.

Warto wiedzieć, jak przyspieszyć wzrost roślin. Fot. Getty Images
Warto wiedzieć, jak przyspieszyć wzrost roślin. Fot. Getty Images

Jakie inne domowe nawozy stosować?

Skrobia ziemniaczana to prosty, a w dodatku bardzo skuteczny domowy nawóz pobudzający rośliny do wzrostu. Nie jest to jednak jedyny patent. Możesz w tym celu wykorzystać również inne produkty, a nawet niektóre domowe odpady, które dotychczas lądowały w koszu.

  • Dobrym źródłem fosforu, siarki, potasu oraz magnezu są skórki od bananów. Wysusz je w piekarniku, a następnie zmiel na proszek i wymieszaj z ziemią lub przerób na płynny nawóz (potnij, zalej 1 l wody i odstaw na 2 dni, a następnie rozcieńcz, dolewając jeszcze 400 ml wody).
  • Aby dostarczyć roślinom wapnia, zastosuj skorupki jaj. Wysusz je i pokrusz lub zmiel, a następnie wymieszaj z ziemią w doniczkach. Pamiętaj jednak, że najprawdopodobniej efektów nie zobaczysz od razu. Zdaniem niektórych ogrodników skorupki stanowią nawóz, który bardzo wolno się rozkłada, a więc działa powoli, ale przez długi czas.
  • Jako nawóz dla roślin kwasolubnych (np. paprotek, anturium lub storczyków) wykorzystaj fusy z kawy. Zalej je wodą i użyj tej mieszanki do podlewania kwiatów.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także