PoradyZapomnij o smarowaniu i polewaniu. Tylko tą 1 metodą bezpiecznie usuniesz psu kleszcza

Zapomnij o smarowaniu i polewaniu. Tylko tą 1 metodą bezpiecznie usuniesz psu kleszcza

Wiosną i latem psy, podobnie jak ludzie, są narażone na ukłucia kleszczy i przenoszone przez nie choroby. Powinieneś odpowiednio zabezpieczać swojego pupila przed tymi pajęczakami i po każdym spacerze sprawdzać, czy go nie zaatakowały. Przydatna będzie wiedza, jak wyciągnąć kleszcza psu na wypadek, gdyby kiedyś insekt wbił się w jego skórę. Jest prosty sposób, by go usunąć.

Jak wyciągnąć kleszcza psu? Fot. Pixabay
Jak wyciągnąć kleszcza psu? Fot. Pixabay

08.06.2023 13:08

Kleszcze przyciąga ciepło, ruch oraz zapach potu. Insekty przechodzą na swoje ofiary, kiedy te ocierają się o gałęzie lub trawy. Właśnie dlatego tak często atakują psy, które lubią beztrosko hasać po lasach oraz parkach. Bardzo ważne jest zabezpieczanie pupila przed atakiem kleszczy oraz sprawdzanie jego ciała po każdym spacerze. Wyjaśniamy, co powinieneś zrobić, kiedy w skórze pupila zauważysz pajęczaka.

Czym grozi ukąszenie psa przez kleszcza?

Kleszcze mogą zarazić psy boreliozą lub babeszjozą. Na pierwszą z tych chorób zwierzaka można zaszczepić, w przypadku drugiej niestety pozostaje tylko profilaktyka przeciwkleszczowa. Objawy boreliozy mogą wystąpić w okresie od 2 do nawet 5 miesięcy od ukłucia psa przez kleszcza. Oznakami choroby są problemy z chodzeniem (związane z zapaleniem stawów) oraz podwyższona temperatura. W przypadku babeszjozy objawami będą: wysoka gorączka (nawet 42 stopnie Celsjusza), osłabienie, bladość śluzówek, a także zabarwienie moczu na czerwono lub ciemnobrązowo.

Jak wyciągnąć kleszcza psu? For. Freepik
Jak wyciągnąć kleszcza psu? For. Freepik

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Jak wspomnieliśmy, bardzo ważne jest dokładne obejrzenie ciała psa po każdym spacerze. Skontroluj wszystkie narażone na atak miejsca: okolice uszu, szyję (szczególnie pod obrożą), pachwiny, okolice odbytu oraz przestrzenie między palcami. Jeśli zauważyłeś kleszcza, w żadnym wypadku nie smaruj go ani nie polewaj żadnymi substancjami. To może tylko pogorszyć sytuację. Przygotuj pęsetę lub specjalne lasso do wyciągania kleszczy (kupisz je w aptece za 15-30 zł). Uspokój psa, żeby się nie wiercił w czasie zabiegu. Delikatnie złap kleszcza pęsetą lub lassem. Uważaj, żeby go nie zgnieść. Zdecydowanym ruchem przekręć insekta i pociągnij ku górze. Sprawdź, czy żaden fragment nie został w skórze pupila. Jeśli tak się stało, koniecznie udaj się po pomoc do weterynarza. Na zakończenie zdezynfekuj miejsce zabiegu.

Jak wyciągnąć kleszcza psu? fot. Freepik
Jak wyciągnąć kleszcza psu? fot. Freepik

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Tak jak chronisz siebie przed ewentualnym atakiem kleszczy, tak możesz zabezpieczyć również swojego psa. Jest kilka sprawdzonych metod, by zapobiec ukłuciom insektów groźnych dla zdrowia pupila.

  • Załóż psu obrożę przeciwkleszczową. Zabija insekty, kiedy próbują wbić się w skórę.
  • Stosuj krople spot-on, które odstraszają kleszcze i zabijają je, gdy próbują zaatakować zwierzaka.
  • Dobrą metodą chronienia psa (oraz siebie) przed ukłuciami kleszczy jest olej kokosowy. Wysmaruj nim wszystkie miejsca na ciele pupila, które są wyjątkowo narażone na atak.
  • Stwórz domowy oprysk na kleszcze. Wystarczy wymieszać wodę z olejkiem eterycznym (np. geraniowym, lawendowym, eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego) albo octem jabłkowym.