Kiedy przypalę żelazko, zawsze stosuję trik mojej teściowej. Sprawdza się za każdym razem
Kto choć raz nie przypalił żelazka? Wystarczy chwila nieuwagi, by zniszczyć tkaninę i sprawić, że na urządzeniu pozostanie brzydki, trudny do usunięcia ślad. Podpowiadamy, jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami.
Przypalone żelazko to nie koniec świata. Nie musisz od razu wyrzucać go na śmietnik i kupować nowego. Jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się zabrudzeń bez użycia chemii. Wystarczy sięgnąć po proste preparaty, które niemal każdy ma w swojej kuchni. Dzięki nim w kilka chwil sprawisz, że stopa żelazka będzie wyglądała jak nowa.
Czym wyczyścić żelazko?
Istnieją specjalne środki do czyszczenia przypalonej stopy żelazka, ale nie musisz po nie sięgać. Wszystko, czego potrzebujesz, by pozbyć się resztek spalonej tkaniny lub aplikacji, znajdziesz w swojej kuchni. Podobnie jak w wielu innych przypadkach — skutecznym środkiem będzie ocet. Produktami, którymi można wyczyścić przypalone żelazko, są również: sól, soda oczyszczona i woda destylowana. Dzięki nim uchronisz swoje żelazko przed wylądowaniem na śmietniku.
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Jeśli zdarzyło ci się przypalić żelazko przez zbyt wysoką temperaturę (np. przy prasowaniu tkanin syntetycznych) lub dotknięcie nim nadruku, masz kilka możliwości do wyboru. Możesz nagrzać delikatnie żelazko (ma być ciepłe, ale nie gorące) i przetrzeć je szmatką nasączoną wodą i octem (nie zapomnij wcześniej odłączyć go od prądu). Inny sposób to podgrzanie roztworu octu i soli (w proporcji 1:1). Wytrzyj zimne żelazko tą mieszanką, a następnie przemyj wodą destylowaną. Trzecia opcja to wykorzystanie sody oczyszczonej. W pierwszej kolejności musisz oderwać od stopy żelazka pozostałości materiału. Wykorzystaj do tego pęsetę. Następnie zrób pastę z 2 łyżeczek sody i 1 łyżeczki wody destylowanej. Nałóż preparat na żelazko na 15 minut. Po tym czasie zetrzyj pastę mokrą ściereczką, delikatnie szorując i ściągając przy tym zabrudzenie. Na zakończenie przetrzyj powierzchnię mokrą gąbką.
Jak odkamienić żelazko?
Przypalenia nie są jedynym problemem, jaki możesz mieć ze swoim żelazkiem. Innym jest kamień, który zalega w zbiorniku na wodę, zapycha przewody, a czasem wydostaje się przez dysze i robi na ubraniach brązowe smugi. Również w tym przypadku możesz zadziałać na kilka sposobów.
- Wymieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1 i wlej do żelazka. Włącz je do prądu i nastaw na funkcję parowania. Kiedy cała mieszanka wyparuje, powtórz zabieg z użyciem czystej wody. Nie rozpoczynaj prasowania, dopóki cały ocet nie wyparuje z urządzenia.
- Aby wyczyścić dysze, wykorzystaj mieszankę octu i soli. Zanurzaj w niej patyczek do uszu i delikatnie przecieraj. Nie używaj ostrych przedmiotów do zdrapywania zabrudzeń, ponieważ możesz zarysować powierzchnię.