PoradyGdy wszystko inne zawiodło, chwyciłam za pumeks. Teraz już zawsze trzymam go w kuchni

Gdy wszystko inne zawiodło, chwyciłam za pumeks. Teraz już zawsze trzymam go w kuchni

Podpowiadamy, jak wyczyścić szybę w piekarniku. Fot. Genialne.pl
Podpowiadamy, jak wyczyścić szybę w piekarniku. Fot. Genialne.pl
08.10.2023 09:44

Gdy zaniedbujesz mycie piekarnika, na wewnętrznej szybie pojawia się warstwa zaschniętego tłuszczu, którą trudno usunąć nawet silnymi środkami. W takiej sytuacji przyda się sprytny trik, który usunie plamy. Podpowiadamy, jak wyczyścić szybę w piekarniku z najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Na szybie wewnątrz piekarnika gromadzi się przede wszystkim tłuszcz. Niestety, gdy zostanie utwardzony pod wpływem wysokiej temperatury, bardzo ciężko jest się go pozbyć. Często nie pomaga namaczanie, a nawet rozgrzewanie środków czyszczących folią aluminiową. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po nadzwyczajne metody. Przyda się pewien popularny gadżet z łazienki.

Jak wyczyścić wewnętrzną szybę w piekarniku?

Na wstępie ostrzegamy — ta metoda jest dość ekstremalna. Powinieneś skorzystać z niej tylko wtedy, gdy wszystkie inne sposoby zawiodą. Poza tym musisz być bardzo ostrożny, żeby nie zniszczyć szkła. Jeśli już straciłeś nadzieję na zmycie śladów tłuszczu z wewnętrznej szyby drzwi od piekarnika, sięgnij po naturalny pumeks. Zanim zaczniesz szorować nim powierzchnię, porządnie go namocz. Niech leży w miseczce z wodą przynajmniej przez 10 minut. Po tym czasie wyjmij go i użyj do pocierania brudnych miejsc. Rób to bardzo delikatnie i tylko na mokrej szybie, by uniknąć zarysowań. Na bieżąco usuwaj z powierzchni starte resztki pumeksu oraz zabrudzenia. Na zakończenie umyj i wypoleruj szklany element drzwiczek.

Oto jak wyczyścić szybę w piekarniku pumeksem. Fot. Genialne.pl
Oto jak wyczyścić szybę w piekarniku pumeksem. Fot. Genialne.pl

Czym jeszcze można wyczyścić to problematyczne miejsce?

Jeśli nie masz w domu naturalnego pumeksu, możesz użyć jeszcze jednego gadżetu z łazienki. Również ten patent stosuj tylko w ekstremalnych sytuacjach, gdy wszystko inne zawodzi. Weź maszynkę do golenia i użyj jej do zdrapywania zabrudzeń. Aby uniknąć porysowania powierzchni, trzymaj ją pod kątem 45° i wykonuj tylko ruchy w jednym kierunku (przyciągając rączkę do siebie). Nożyki powinny zeskrobać wszystkie nieczystości.

Oto jak wyczyścić szybę w piekarniku maszynką do golenia. Fot. Genialne.pl
Oto jak wyczyścić szybę w piekarniku maszynką do golenia. Fot. Genialne.pl

Jak wyczyścić zewnętrzną szybę w piekarniku?

Wbrew pozorom zewnętrzna szyba piekarnika nie jest wcale prostsza do wyczyszczenia. Owszem, jest na niej mniej zabrudzeń i są one łatwiejsze do zmycia, ale sama powierzchnia jest o wiele delikatniejsza. Nowsze piecyki są bowiem wyposażane w szyby ze specjalną powłoką chroniącą szkło przed nagrzaniem. Nie można jej zarysować, ponieważ może stracić swoje właściwości. W związku z tym zewnętrzną szybę piekarnika możesz czyścić tylko delikatną ściereczką lub miękką stroną zmywaka kuchennego. Magiczna gąbka, druciak, czy pumeks w tym wypadku zdecydowanie odpadają. Do usunięcia zabrudzeń wystarczy zwykle woda z płynem do naczyń. Dobrze sprawdzi się również mieszanka wody i octu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także