1 prosty patent zmienił moje życie! Rachunki za wodę już nie kosztują krocie
Deszczówka korzystnie działa na rośliny. Wielu ogrodników poleca ją do podlewania ogrodu zamiast wody z kranu. Podpowiadamy, jak zbierać deszczówkę. To możliwe nawet w przypadku, jeśli nie mamy działki.
08.07.2023 23:37
Zebrana woda po deszczu nie nadaje się do picia, ale jest bardzo odżywcza dla roślin. Z jej stosowania płynie cała masa korzyści. Zobacz, jak łatwo możesz ją zbierać również wtedy, kiedy nie jesteś w posiadaniu działki.
Dlaczego warto stosować deszczówkę?
Deszczówka jest bardzo cennym odnawialnym źródłem wody, z którego warto korzystać. Jest to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu racjonalizujesz i minimalizujesz zużycie tego surowca. Używanie jej zmniejsza rachunki, a dodatkowo działa odżywczo na rośliny. W przypadku wody z kranu, jeśli jest ona twarda, podlewanie nią ogrodu to bardzo zły pomysł. Deszczówka jest o wiele bardziej przyswajalna i nie ma w sobie fluoru ani chloru. Stosowana w ogrodzie świetnie nawadnia trawnik, ale można też bez obaw stosować ją do warzyw, owoców, a nawet roślin doniczkowych w domu! Jest kilka sposobów, aby ją zebrać do późniejszego zastosowania. Przedstawiamy te najbardziej popularne.
Jak zbierać deszczówkę?
System zbierania deszczówki to duża oszczędność i praktyczność. Szczególnie, że można ją wykorzystać na wiele sposobów — do spuszczania wody w toalecie, do prania, a nawet do mycia podłóg! Jest ona bardzo uniwersalna i nadaje się nie tylko do ogrodu. Oto lista patentów na jej zbieranie:
- rynna
To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku domów. Pod rynną warto postawić zbiornik z sitkiem, dzięki któremu woda będzie czystsza, ponieważ odcedzi się w ten sposób osady i liście.
- balkon
Możesz też zbierać deszczówkę na balkonie. Jeśli nie masz rynny, zastosuj plandekę lub płachtę i zawieś ją na całej szerokości balkonu. Zebraną w niej wodę przelej później do zbiornika. Inna metoda to rozłożenie wiader i misek, w których zbierze się deszczówka.
Zbiornik na deszczówkę może być zrobiony z betonu lub plastiku, ale pod żadnym pozorem nie stosuj metalowego pojemnika! Szybko zacznie on poddawać się procesowi korozji, a wtedy nici z używania przechowywanej w nim wody. Będziesz musiał wymienić go na nowy, a deszczówkę zbierać jeszcze raz.