PoradyLajfhakiTe rośliny przytnij we wrześniu. Lepiej się nie spóźnij i chwyć za sekator

Te rośliny przytnij we wrześniu. Lepiej się nie spóźnij i chwyć za sekator

Pielęgnacja ogrodu nie kończy się na nawożeniu i podlewaniu w okresie wiosenno-letnim. Jesienią również trzeba wykonać ogrodnicze obowiązki. Podpowiadamy, jakie rośliny przycinać we wrześniu.

jakie rośliny przycinać we wrześniu, fot. Getty Images
jakie rośliny przycinać we wrześniu, fot. Getty Images

Przycinanie należy wykonywać kilka razy w roku, okres jesienny nie jest tu wyjątkiem. To ważne, aby drzewom i krzewom zapewnić dobry start w kolejnym sezonie.

Jakie rośliny przycinać we wrześniu?

Jeśli w swoim ogrodzie masz sporo drzewek owocowych, już teraz weź się za ich przycięcie. Najlepszy okres, aby to zrobić to czas do połowy września. Tyczy się to m.in. wiśni, czereśni, a także śliwy. Stosując ten zabieg pozbywasz się chorych i starych gałęzi, a jednocześnie robisz miejsce na nowe pędy. Jesienią drzewa szybciej też się zregenerują po samym cięciu. Mało tego, dzięki przycinaniu zmniejszasz ryzyko powstania chorób. W przypadku orzecha włoskiego, stosuje się ten zabieg w drugiej połowie września. Ważne jest też przycinanie krzewów różanych, lawendy, ale też agrestu i malin. W ten sposób przygotujemy je na okres zimowy, dzięki czemu lepiej poradzą sobie z niskimi temperaturami.

Obraz

Jesienne przycinanie krzewów, drzewek i żywopłotu

Nie można zapomnieć, że do roślin w ogrodzie zalicza się też żywopłot, o który należy szczególnie dbać. Regularne przycinanie pozwoli go uformować w taki sposób, aby atrakcyjnie wyglądał. Najlepiej robić to jesienią, zbyt późne lub wczesne przycinanie sprawi, że pędy przemarzną. Temu zabiegowi podlegają żywopłoty z tui czy cisów. W tym wypadku również usuwamy chore i stare pędy, aby mogły w ich miejsce wyrosnąć nowe oraz zdrowe. Przycinanie zawsze wykonuj odpowiednim sprzętem. Idealnie do tego nadaje się sekator. Zadbaj o to, aby był wystarczająco ostry, dzięki czemu nie pokaleczysz roślin. Na rany po przycinaniu zastosuj domową maść ogrodniczą, która zabezpieczy powstałe na drzewach, krzewach i żywopłocie rany. Jeśli nie masz gotowego preparatu, możesz zrobić go samodzielnie w kilka minut. Po prostu zmieszaj 1 litr farby emulsyjnej z 20 ml środka grzybobójczego (alternatywnie użyj Miedzianu 50 WP). Połącz składniki bardzo dokładnie, a stworzysz 2% roztwór, który zastosuj bezpośrednio na rany. W ten sposób będziesz pewny, że rośliny są chronione. 

Obraz