PoradyLajfhakiTe rośliny przytnij we wrześniu. Lepiej się nie spóźnij i chwyć za sekator

Te rośliny przytnij we wrześniu. Lepiej się nie spóźnij i chwyć za sekator

jakie rośliny przycinać we wrześniu, fot. Getty Images
jakie rośliny przycinać we wrześniu, fot. Getty Images
15.09.2023 16:17

Pielęgnacja ogrodu nie kończy się na nawożeniu i podlewaniu w okresie wiosenno-letnim. Jesienią również trzeba wykonać ogrodnicze obowiązki. Podpowiadamy, jakie rośliny przycinać we wrześniu.

Przycinanie należy wykonywać kilka razy w roku, okres jesienny nie jest tu wyjątkiem. To ważne, aby drzewom i krzewom zapewnić dobry start w kolejnym sezonie.

Jakie rośliny przycinać we wrześniu?

Jeśli w swoim ogrodzie masz sporo drzewek owocowych, już teraz weź się za ich przycięcie. Najlepszy okres, aby to zrobić to czas do połowy września. Tyczy się to m.in. wiśni, czereśni, a także śliwy. Stosując ten zabieg pozbywasz się chorych i starych gałęzi, a jednocześnie robisz miejsce na nowe pędy. Jesienią drzewa szybciej też się zregenerują po samym cięciu. Mało tego, dzięki przycinaniu zmniejszasz ryzyko powstania chorób. W przypadku orzecha włoskiego, stosuje się ten zabieg w drugiej połowie września. Ważne jest też przycinanie krzewów różanych, lawendy, ale też agrestu i malin. W ten sposób przygotujemy je na okres zimowy, dzięki czemu lepiej poradzą sobie z niskimi temperaturami.

Obraz

Jesienne przycinanie krzewów, drzewek i żywopłotu

Nie można zapomnieć, że do roślin w ogrodzie zalicza się też żywopłot, o który należy szczególnie dbać. Regularne przycinanie pozwoli go uformować w taki sposób, aby atrakcyjnie wyglądał. Najlepiej robić to jesienią, zbyt późne lub wczesne przycinanie sprawi, że pędy przemarzną. Temu zabiegowi podlegają żywopłoty z tui czy cisów. W tym wypadku również usuwamy chore i stare pędy, aby mogły w ich miejsce wyrosnąć nowe oraz zdrowe. Przycinanie zawsze wykonuj odpowiednim sprzętem. Idealnie do tego nadaje się sekator. Zadbaj o to, aby był wystarczająco ostry, dzięki czemu nie pokaleczysz roślin. Na rany po przycinaniu zastosuj domową maść ogrodniczą, która zabezpieczy powstałe na drzewach, krzewach i żywopłocie rany. Jeśli nie masz gotowego preparatu, możesz zrobić go samodzielnie w kilka minut. Po prostu zmieszaj 1 litr farby emulsyjnej z 20 ml środka grzybobójczego (alternatywnie użyj Miedzianu 50 WP). Połącz składniki bardzo dokładnie, a stworzysz 2% roztwór, który zastosuj bezpośrednio na rany. W ten sposób będziesz pewny, że rośliny są chronione. 

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także