Jeden domowy środek zwalczy mączniaka prawdziwego
26.07.2023 12:37, aktual.: 26.07.2023 14:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdemu ogrodnikowi zależy na pięknych i bujnych uprawach. Dlatego, jeśli marnieją w oczach, a na ich liściach jest biała powłoka to wiedz, że masz w ogrodzie intruza. Na szczęście znamy skuteczny sposób na mączniaka prawdziwego, który odpowiada za te zmiany.
Uprawa roślin zawsze wiąże się z ryzykiem nie tylko przez warunki atmosferyczne. Prawdziwymi wrogami ogrodników są choroby oraz szkodniki, z którymi ciężko jest wygrać. Biały nalot na roślinach świadczy o poważnej infekcji, czyli mączniaku prawdziwym. Nie trzeba stosować wtedy wymyślnych preparatów, a udać się do kuchni po tani i skuteczny preparat.
Objawy ataku szkodnika
Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa. Atakuje przede wszystkim róże, floksy oraz ogórki, dynie, cukinie i groszek. Najczęściej pojawia się, kiedy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, ale noce są chłodne. Natomiast dla roślin te skoki temperatur są najgorsze, ponieważ rośliny nie wytwarzają nowych pędów i liści. Wtedy szybko marnieją, przez co tworzą idealną przestrzeń do ataku mączniaka. Warto dodać, że szkodnik ten rozwija się bardzo szybko, ale dzięki temu jest widoczny na liściach roślin. Nie potrzebuje też wilgoci, jak mączniak rzekomy, aby się rozprzestrzeniać.
Zobacz także
Domowy sposób na mączniaka
Wiele osób błędnie może mylić mączniaka prawdziwego z mączniakiem rzekomym, który rozwija się pod wpływem nadmiernej wilgoci i powoduje żółte plamy na liściach roślin. Jeśli już zyskałeś pewność, z czym masz do czynienia, to zastosuj mleko, które jest niezwykle skutecznym środkiem w ogrodzie. Wystarczy połączyć 100 ml mleka krowiego z 800 ml wody, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. W tej metodzie kluczowa jest jakoś mleka. Sklepowe UHT nie pomoże zwalczyć mączniaka, ponieważ nie zawiera w sobie bakterii kwasu mlekowego. Oprysk powinien być wykonywany raz na tydzień, a efekty pojawią się bardzo szybko. Warto preparat ten stosować do kilku tygodni po ustąpieniu choroby, aby zabezpieczyć rośliny. Natomiast kiedy infekcja jest zaawansowana, to należy zwiększyć ilość oprysków w tygodniu lub w ostateczności zastosować pestycydy.
Sposób na mączniaka z sodą
Oprócz zapobiegawczych oprysków z mleka warto zastosować sodę oczyszczoną, która ma działanie grzybobójcze. Należy posypywać nią rośliny lub przygotować odżywkę do ich podlewania, rozpuszczając sodę w wodzie. Środek ten ma właściwości alkaliczne, dlatego ekspresowo zadziała na mączniaka.