×
Wirtualna Polska

8 genialnych zastosowań spirytusu. Uratuje Cię w wielu trudnych sytuacjach

Czysty alkohol bez trudu możemy kupić w aptece i wiele osób używa go do dezynfekcji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O zastosowaniu spirytusu do dezynfekcji i innych jego zastosowaniach, które warto znać, dowiecie się w tym artykule.

#1 Pozbycie się pluskiew

Choć te brzydkie pasożyty rzadko się pojawiają, mogą stanowić duży problem. By upewnić się, że niechciani lokatorzy nie zamieszkają w naszej pościeli, napełnij spirytusem spryskiwacz i obficie nanieś na poduszkę i materac. W ten sposób także usuniesz jaja pasożytów i zapobiegniesz ich rozprzestrzenianiu. Przy okazji zdezynfekujesz całą pościel i uchronisz się od innych zarazków.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Leczy opryszczkę

W przypadku bolesnej opryszczki warto zaaplikować odrobinę alkoholu. Nie tylko dezynfekuje i działa przeciwzapalnie, ale również zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów.

#3 Gdy zapomnisz dezodorantu

By pozbyć się brzydkiego zapachu ciała, gdy innych sposobów pod ręką brak, wystarczy przemyć skórę czystym alkoholem. Natychmiast zredukuje nieprzyjemne zapachy, jednak nie należy stosować go zbyt często, gdyż nie rozcieńczony powoduje podrażnienia i wysuszanie skóry.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Zimny okład

Alkohol nie zamarznie, ale stanie się masą o dużej lepkości. W ten sposób otrzymacie doskonały okład do chłodzenia o żelowej konsystencji. Do plastikowego woreczka wlej dwie szklanki wody i szklankę spirytusu, a następnie włóż do zamrażalnika. Mieszanina doskonale ukoi ból po stłuczeniach i pomoże w przypadku siniaków.

#5 Pomaga na trądzik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Walka z trądzikiem nie jest łatwa, a spirytus okazuje się tutaj niezwykle pomocny. Działa przeciwzapalnie, dezynfekuje i zatrzymuje nadmierną produkcję łoju. Jest to jednak krótkotrwała metoda, gdyż dłuższe stosowanie może podrażniać skórę.

#6 Usuwa wszy

Kolejne pasożyty, których możesz pozbyć się dzięki spirytusowi. Do spryskiwacza wlej alkohol i dodaj kilka kropli olejku lawendowego. Mieszankę rozpyl na skórze i włosach. Wszy zginą i wystarczy wyczesać je grzebieniem.

#6 Usuń lakier do paznokci

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Konwencjonalne zmywacze zawierają aceton, który niszczy nasze paznokcie. Czysty alkohol jest więc świetną alternatywą, by pozbyć się resztek lakieru bez niszczenia przy tym płytki paznokcia.

#7 Dezynfekcja rąk

Zmieszaj, 115 gramów żelu z aloesu, pół łyżki alkoholu, kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i miętowego a otrzymasz domowy żel do dezynfekcji rąk. Dzięki żelowej formie możesz przelać go do mniejszych butelek i zawsze mieć przy sobie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować