PoradyLajfhakiJeśli myjesz tak patelnię, to tylko ją niszczysz! Potrzebuje innej pielęgnacji niż talerze

Jeśli myjesz tak patelnię, to tylko ją niszczysz! Potrzebuje innej pielęgnacji niż talerze

Jak myć patelnię nieprzywierającą, by jej nie zniszczyć? fot. genialne.pl
Jak myć patelnię nieprzywierającą, by jej nie zniszczyć? fot. genialne.pl

12.09.2023 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz patelnię nieprzywierającą i nie wiesz, jak ją myć, by nie porysować delikatnej powłoki? Poniższy sposób nie jest w stanie jej zniszczyć, a za to usunie brud i osiadły tłuszcz.

Patelnie nieprzywierające to cudowny wynalazek, który ułatwia nam gotowanie. Z ich pomocą nie ma możliwości, że jakieś danie przyklei się do naczynia i przypali. Używamy do nich o wiele mniej tłuszczu, przez co jedzenie jest zdrowsze i lżejsze dla żołądka. Największy problem, jaki napotykamy, to szybkie niszczenie spowodowane złą pielęgnacją. Jak w takim razie myć patelnię nieprzywierającą, by posłużyła dłużej?

Jak NIE traktować patelni z teflonem?

Zacznijmy od tego, że patelnie tego typu nie mogą być myte w zmywarce! Mimo że to wygodne, to po kilku myciach powierzchnia zacznie się niszczyć i przygotowywana żywność będzie do niej przywierać. Najlepiej patrzeć na zalecenia producenta, który zna swój produkt od podszewki i wie, co można z nim robić, a co nie. Są takie patelnie, które można myć mechanicznie, lecz to bardzo rzadkie serie. Kolejna sprawa to gąbki i detergenty, których używamy. Pod żadnym pozorem nie traktuj delikatnej powierzchni drucianym myjakiem, folią aluminiową czy innym ostrym przedmiotem. To samo tyczy się mocnych płynów, które mogą uszkodzić teflon. Bez niego patelnia staje się przywierająca i smażenie bez dużej ilości tłuszczu staje się niemożliwe.

Obraz

Jak myć patelnię nieprzywierającą?

Kiedy kończysz smażenie, odstaw patelnię, by wystygła. Mycie gorącego tworzywa może ją uszkodzić i zniekształcić. Gdy jest już zimna, weź miękką gąbkę i dodaj nieco płynu do naczyń. Delikatnie pocieraj płytę, a tłuszcz w mig się rozpuści. Spłucz pozostałości płynu i wstaw naczynie na ociekacz, by pozbyć się wilgoci. Pamiętaj, by trzymać patelnie osobno — tak, by nic na nich nie leżało. Inaczej powierzchnie będą się ocierać i rysować. Najlepiej wieszać je na specjalnym haczyku lub kłaść w szafce, gdzie nie ma innych naczyń. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także