Jeśli nie masz pieniędzy, naukowcy mają świetne rozwiązanie. Dowiedz się, jakie
Powszechnie uważa się, że pieniądze szczęścia nie dają. To powiedzenie nie do końca jest prawdą, lecz istnieją alternatywy dla pieniędzy, które mogą przynieść podobne korzyści. Jednym z takich substytutów może być kontakt z naturą. Badania naukowe dowodzą, że obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Co ciekawe, najwięcej korzyści z tego typu interakcji czerpią osoby o niskim statusie materialnym.
04.03.2024 16:48
Zespół naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadził badania na grupie 2,3 tys. mieszkańców Austrii. Wyniki tych badań wskazują, że częste kontakty z naturą mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. W szczególności korzyści te są zauważalne wśród osób z kiepską sytuacją materialną. Zastanawiasz się, jak zastąpić sobie pieniądze? Może rozwiązanie czeka na zewnątrz.
Zobacz także
Pieniądze otwierają nowe możliwości, ale bez nich też można się dobrze bawić
Eksperci z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadzili szczegółowe badania, które miały na celu zbadanie wpływu interakcji z naturą na zdrowie psychiczne mieszkańców Austrii. Wyniki tych badań pokazują, że czas spędzony na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć stres i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia mózgu, usprawnia funkcje poznawcze, poprawia jakość snu i zwiększa ogólne zadowolenie z życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każda osoba korzysta z natury w tym samym stopniu. Badania wykazały, że osoby o niskich dochodach zazwyczaj mają gorszy stan zdrowia psychicznego niż osoby zamożniejsze. Pieniądze bywają dużym problemem, dlatego uciekanie w objęcia natury jest powszechniejsze wśród osób o niskim statusie majątkowym. Oczywiście brak pieniędzy w dalszym ciągu był problemem dla mniej zamożnych, lecz ze względu na sprzyjające warunki, badani nie odczuwali ich braku aż tak dotkliwie.
Kiedy pieniądze stają się problemem, wybierz się na spacer
Osoby badane, które zarabiały mniej, regularnie odwiedzały tereny zielone, czuły się prawie tak dobrze, jak najbogatsi uczestnicy badania. W czasie odpoczynku na zewnątrz pieniądze nie zajmowały ich myśli, tak jak to bywało w innych sytuacjach. To dotyczyło zarówno mieszkańców Austrii jako całości, jak i osób mieszkających na zurbanizowanych terenach Wiednia.
- Wyniki te pokazują, że korzyści dla samopoczucia płynące z odwiedzania przyrody przynajmniej raz w tygodniu przez cały rok są podobne, jak przy zwiększeniu dochodów o tysiąc euro rocznie — komentuje główna autorka badania, Leonie Fian.
Badacze uważają, że samo mieszkanie w pobliżu natury nic nie da. Konieczne jest aktywne korzystanie z zieleni. Naukowcy uważają, że osoby mniej zamożne chętniej korzystają z darmowych atrakcji, jakie oferuje im łono natury. Wtedy pieniądze, a raczej ich brak nie doskwiera aż tak bardzo. Psycholodzy uważają, że miasta powinny pomagać biedniejszym również na poziomie mentalnym, więc darmowe przejazdy do parków czy terenów zielonych byłyby świetnym pomysłem. Dla miasta to niewielkie pieniądze, a dla ludzi duże ułatwienie.