Jeśli szyby w aucie często parują, wystarczy zerknąć pod maskę. Tam tkwi powód
11.11.2023 20:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaparowane szyby jesienią i zimą są prawdziwą zmorą kierowców. Problemu nie da się całkowicie uniknąć, ale możesz go mocno ograniczyć, dbając o stan swojego auta. Podpowiadamy, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę.
Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, zaparowane szyby są nieodłącznym (i bardzo irytującym) elementem codzienności każdego kierowcy. Usunięcie pary zabiera dłuższą chwilę, więc wymusza wcześniejsze wyjście z domu w celu przygotowania auta do jazdy. Jeśli problem jest w twoim przypadku wyjątkowo uciążliwy, być może powinieneś przyjrzeć się stanowi technicznemu samochodu. Jest kilka elementów, które mają związek z pojawianiem się pary na szybach.
Zobacz także
Dlaczego szyby w aucie parują?
Bezpośrednimi przyczynami pojawiania się pary na szybach są: różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz auta, a także wilgoć. O ile na pierwszy z tych czynników nie masz wpływu, o tyle drugi jest związany z wieloma twoimi działaniami. Przede wszystkim wilgoć pojawia się, gdy wsiadasz do samochodu w mokrych ubraniach lub butach. Często powoduje to także zawilgocenie tapicerki lub dywaników, dlatego powinieneś wietrzyć wnętrze pojazdu i dbać o to, by wyposażenie było suche. Ogromne znaczenie ma również to, jak dbasz o czystość auta. Para łatwiej osiada na szybach, które są brudne. Dłużej też na nich pozostaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparowane szyby a stan techniczny auta
Jak wspomnieliśmy, jeśli szyby są wyjątkowo mocno zaparowane lub wolno odparowują, powinieneś przyjrzeć się stanowi swojego samochodu. Po pierwsze zajrzyj do filtra kabinowego. Parowanie może wynikać z tego, że ten element został zapchany przez kurz i inne zabrudzenia, a jesienią także liście spadające z drzew. Jeśli filtr przez długi czas będzie zapchany, może dojść do poważniejszych usterek, które będą wymagały kosztownych napraw.
Drugim elementem, który ma związek z parowaniem, są uszczelki. Kiedy są popękane lub mają jakiekolwiek ubytki, do wnętrza auta wpada wilgotne powietrze, a nawet woda z opadów, co oczywiście potęguje problem parowania, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do powstania pleśni lub gnicia tapicerki i innych elementów wyposażenia. Jeśli zauważysz, że uszczelki są uszkodzone, koniecznie wymień je na nowe.
Jaki jest patent na zaparowane szyby?
Jeśli chcesz szybko odparować szyby, powinieneś zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w aucie. Po pierwsze od razu włącz obieg zewnętrzny. Dzięki dopływowi powietrza z zewnątrz para szybciej zniknie. Aby wzmocnić efekt, możesz również delikatnie uchylić szyby. Następnie ustaw ciepły nawiew tak, by strumień powietrza był nakierowany na szyby. Koniecznie uruchom również klimatyzację. Pamiętaj, że chłodzenie nie jest jej jedyną funkcją. Pomaga ona również osuszyć powietrze wewnątrz auta.