Jeśli wstrzelisz się idealnie w tę datę, zasiane ogórki zaowocują ogromnymi plonami
Czas sadzenia ogórków do gruntu stanowi dla wielu ogrodników wyzwanie. Warto dobrze zaplanować ich uprawę, żeby były pyszne, soczyste i chrupiące. Podpowiadamy, kiedy siać ogórki do gruntu, aby wyrosły szybko i obficie.
13.05.2023 13:17
To najbardziej popularne warzywa, które obok pomidorów są często sadzone w ogrodach. Wykorzystywać je można nie tylko na surowo, ale też poddawać obróbce, przyrządzając do słoików. Warto sadzić je również na balkonach, ponieważ nieważne jest miejsce, a sposób pielęgnacji tego warzywa.
Kiedy siać ogórki do gruntu?
Wszystko zależy od metody, jaką chcemy wybrać. Sadzonki można wsadzać do gruntu już na przełomie maja i czerwca, kiedy nie będzie mowy o przymrozkach. Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego wcześniejsze sadzenie może spowodować zahamowanie ich wzrostu. Jednak można też wysiewać nasiona tych warzyw bezpośrednio do ziemi, ale dopiero po połowie maja i nie później niż do połowy czerwca. Tak samo jak ogórki, które chcemy uprawiać w doniczkach.
Jak sadzić ogórki, aby wyrosły duże i pyszne?
Warto sadzić ogórki w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych. Dołki mają mieć głębokość do około 2 cm i powinny mieć odległość 15 cm od siebie. Długość rzędu powinna wynosić maksymalnie 120 cm. Ogórki przed sadzeniem należy hartować przynajmniej tydzień wcześniej, dlatego wynoś je w ciepłe dni na zewnątrz. Podczas wsadzania warzyw do gruntu trzeba wyciągnąć delikatnie sadzonkę z doniczki razem z ziemią. Jeśli sadzimy do gleby nasiona, to do każdego dołka dajemy po 3 sztuki, co zwiększy prawdopodobieństwo wykiełkowania ogórka.
Przygotuj domowy nawóz do ogórków
Kluczowym elementem uprawy ogórków jest ich regularne nawożenie. Warto wykorzystać do przygotowania odżywki odpadki z kuchni, czyli skorupki jajek oraz skórki z banana. Wystarczy, że zalejesz skorupki wrzątkiem i odstawisz na tydzień — do momentu aż się rozpuszczą. Dopiero wtedy preparat będzie gotowy do zastosowania. Drugi sposób polega na zalaniu oczyszczonej skórki banana wodą i pozostawieniu na około 2 tygodnie. Po tym czasie roztwór bananowy trzeba rozcieńczyć w proporcji 1:4 z wodą.