PoradyLajfhakiJeśli wstrzelisz się idealnie w tę datę, zasiane ogórki zaowocują ogromnymi plonami

Jeśli wstrzelisz się idealnie w tę datę, zasiane ogórki zaowocują ogromnymi plonami

Kiedy siać ogórki? Fot. Freepik
Kiedy siać ogórki? Fot. Freepik

13.05.2023 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas sadzenia ogórków do gruntu stanowi dla wielu ogrodników wyzwanie. Warto dobrze zaplanować ich uprawę, żeby były pyszne, soczyste i chrupiące. Podpowiadamy, kiedy siać ogórki do gruntu, aby wyrosły szybko i obficie.

To najbardziej popularne warzywa, które obok pomidorów są często sadzone w ogrodach. Wykorzystywać je można nie tylko na surowo, ale też poddawać obróbce, przyrządzając do słoików. Warto sadzić je również na balkonach, ponieważ nieważne jest miejsce, a sposób pielęgnacji tego warzywa.

Kiedy siać ogórki do gruntu?

Wszystko zależy od metody, jaką chcemy wybrać. Sadzonki można wsadzać do gruntu już na przełomie maja i czerwca, kiedy nie będzie mowy o przymrozkach. Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego wcześniejsze sadzenie może spowodować zahamowanie ich wzrostu. Jednak można też wysiewać nasiona tych warzyw bezpośrednio do ziemi, ale dopiero po połowie maja i nie później niż do połowy czerwca. Tak samo jak ogórki, które chcemy uprawiać w doniczkach.

jak nawozić ogórki fot. getty images
jak nawozić ogórki fot. getty images

Jak sadzić ogórki, aby wyrosły duże i pyszne?

Warto sadzić ogórki w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych. Dołki mają mieć głębokość do około 2 cm i powinny mieć odległość 15 cm od siebie. Długość rzędu powinna wynosić maksymalnie 120 cm. Ogórki przed sadzeniem należy hartować przynajmniej tydzień wcześniej, dlatego wynoś je w ciepłe dni na zewnątrz. Podczas wsadzania warzyw do gruntu trzeba wyciągnąć delikatnie sadzonkę z doniczki razem z ziemią. Jeśli sadzimy do gleby nasiona, to do każdego dołka dajemy po 3 sztuki, co zwiększy prawdopodobieństwo wykiełkowania ogórka.

kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages
kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages

Przygotuj domowy nawóz do ogórków

Kluczowym elementem uprawy ogórków jest ich regularne nawożenie. Warto wykorzystać do przygotowania odżywki odpadki z kuchni, czyli skorupki jajek oraz skórki z banana. Wystarczy, że zalejesz skorupki wrzątkiem i odstawisz na tydzień — do momentu aż się rozpuszczą. Dopiero wtedy preparat będzie gotowy do zastosowania. Drugi sposób polega na zalaniu oczyszczonej skórki banana wodą i pozostawieniu na około 2 tygodnie. Po tym czasie roztwór bananowy trzeba rozcieńczyć w proporcji 1:4 z wodą.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także