InspiracjeModaJest jak studnia bez dna. Ile waży damska torebka, a ile powinna?

Jest jak studnia bez dna. Ile waży damska torebka, a ile powinna?

Kobieta niesie torebkę na ramieniu
Kobieta niesie torebkę na ramieniu
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Maskot

08.03.2024 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Portfel, klucze, telefon, kosmetyki, dokumenty czy pudełko z drugim śniadaniem, to przedmioty, które na co dzień lądują w torebce. Czy zastanawiałaś się kiedy, ile tak naprawdę waży damska torebka? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Nie wychodzisz z domu bez torebki? To tak, jak większość z nas. Chowamy w niej wszystko, co mogłoby się nam przydać, zaczynając od telefonu, a kończąc na podręcznej apteczce. Nie można nie wspomnieć o legendarnych, maminych torebkach, które skrywają w sobie wszystkie skarby świata.

Torebka dopełnia stylizację i nadaje jej charakteru, a według stylistów, odzwierciedla charakter właścicielki. Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile tak naprawdę waży damska torebka? Okazuje się, że jest cięższa, niż mogłoby się wydawać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile waży damska torebka?

damskiej torebce można znaleźć naprawdę mnóstwo rzeczy. Nic dziwnego, że tak wielu mężczyzn określa je mianem "studni bez dna". Zawartość torebki zmienia się wraz z narodzinami dziecka. Wówczas lądują w niej pieluchy, butelki, napoje, zabawki, a nawet kamienie - drogocenne "zdobycze" naszych maluchów.

Katarzyna Siudak jest naukowcem. Na co dzień pracuje w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, gdzie kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych, a po godzinach dzieli się swoją wiedzą na Instagramie czy Tik Toku, publikując jako profesorka Kasia. Postanowiła sprawdzić, ile waży damska torebka.

Okazuje się, że przeciętna torebka waży ok. 1,5 kg. Na ostateczną wagę wpływa wiele czynników, takich jak wykonywany zawód czy rozwój technologii. Gdy laptopy stały się powszechnym narzędziem pracy, masa torebki wzrosła dwukrotnie. Natomiast, gdy wprowadzono smartfony, to torebka wróciła do poprzedniej wagi.

Nosisz torebkę w ten sposób? Narażasz się na wady postawy

W badaniu (Gait Changes Caused by the Habits and Methods of Carrying a Handbag opublikowane w National Library of Medicine) załączonym przez tiktokerkę, znalazła się informacja, dotycząca optymalnej wagi torebki. Zdaniem naukowców, damska torebka nie powinna ważyć więcej niż 10 proc. całkowitej masy ciała. Choć mogłoby się wydawać, że przeciętna torebka nie waży tak dużo, okazuje się, że nawet tak niewielkie obciążenie ramienia może doprowadzić do rozwoju wad postawy. Wyniki wspomnianego eksperymentu wykazały, że u części badanych kobiet, które zawsze nosiły torbę na prawym ramieniu, nastąpiła zmiana w chodzie. Co więcej, z obciążeniem na ramieniu, starały się one chodzić szybciej, niż w przypadku, gdy nie miały torebki.

Jak prawidłowo nosić torebkę? Unikaj noszenia torby tylko na jednym ramieniu. Jeśli nosisz ze sobą laptopa lub inne ciężkie rzeczy, rozłóż ciężar na dwie torby i noś je na obu ramionach. Zmieniaj je co jakiś czas, aby nadmiernie nie obciążać jednego ramienia.

Jeśli nosisz ze sobą naprawdę dużo rzeczy, rozważ zakup plecaka. Ciężar plecaka rozkłada się równomiernie, nie obciążając żadnej ze stron. To wygodne, ale i stylowe rozwiązanie, bowiem na rynku dostępne są eleganckie, skórzane plecaki w wielu kolorach i wzorach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także