PoradyLajfhakiZrób z torbami na zakupy po praniu. Nie ma innego sposobu na bakterie

Zrób z torbami na zakupy po praniu. Nie ma innego sposobu na bakterie

Torby wielokrotnego użytku są doskonałym wyborem dla tych, którzy troszczą się o środowisko i nie chcą kolekcjonować foliówek. Niestety, mają one tendencję do łatwego brudzenia się, dlatego wymagają regularnego prania i odświeżania. W tym artykule podpowiadamy, jak o nie dbać, aby służyły nam przez wiele lat.

Materiałowe torby trzeba odpowiednio czyścić.
Materiałowe torby trzeba odpowiednio czyścić.
Źródło zdjęć: © Freepik | fabrikasimf

13.01.2024 15:27

Torby wielokrotnego użytku są nie tylko ekologiczne, ale również korzystne dla naszego budżetu. Robiąc zakupy w takich torbach, nie tylko ograniczamy zużycie plastiku, ale także oszczędzamy pieniądze, które normalnie wydawalibyśmy na jednorazowe reklamówki. Dlatego warto mieć takie torby w swoim domu.

Jak czyścić torby materiałowe?

Wszyscy zwracamy dużą uwagę na to, co jemy i jak przechowujemy nasze jedzenie. Nie zawsze tak samo troszczymy się natomiast o torby, w których przewozimy zakupy. Często zostawiamy je na podłodze, w bagażniku samochodu, a czasem nawet obok kosza na śmieci. Nie myślimy o tym, że torby wykonane z materiału mogą brudzić się i plamić z zewnątrz, a także od wewnątrz. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak i dlaczego powinniśmy je regularnie odświeżać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bakterie i wirusy pochodzące od zwierząt, które często znajdują się na surowej żywności, mogą być przenoszone na materiał toreb, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Według mikrobiologa Jasona Tetro poplamiona i przesiąknięta wodą lub sokiem torba spożywcza powinna zostać jak najszybciej wyprana.

O torby należy dbać tak samo, jak o ubrania. Jeżeli masz torby wykonane z materiałów zawierających wosk, wystarczy użyć do czyszczenia zwykłego sprayu dezynfekującego. Natomiast torby bawełniane i konopne powinny zostać wyprane. Podobnie jak w przypadku odzieży możesz wrzucić je do pralki z dodatkiem proszku do prania, który usunie plamy i drobnoustroje. Nastaw program z temperaturą 30 stopni i bez wirowania (lub z małymi obrotami). Po praniu wystarczy je dobrze wysuszyć, najlepiej rozkładając na płasko.

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody, możesz włożyć je do miski i wyprać ręcznie w odrobinie detergentu. Następnie mocz je przez kilka minut. Na koniec porządnie wypłucz materiał i zostaw do wyschnięcia. Ta metoda jest bezpieczniejsza od prania w pralce, ponieważ nie ryzykujesz, że torba ulegnie zniekształceniu.

Jak skutecznie odkażać torby z materiału?

Pranie w 30 stopniach usunie zabrudzenia i plamy, ale nie poradzi sobie ze wszystkimi bakteriami. Właśnie dlatego po wysuszeniu warto wyprasować torby w temperaturze do 150 stopni. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się drobnoustrojów, ale też przywrócisz im pierwotny kształt i ładny wygląd.

Zastanawiasz się pewnie, czy samo prasowanie nie wystarczy i wcześniej musisz uprać torby. Niestety, jest to konieczne. Jeśli pominiesz ten krok i wyprasujesz brudne torby, plamy i inne zabrudzenia zostaną utrwalone i później trudno będzie je usunąć bez użycia silnego odplamiacza.

Chroń nadruki

Torby z materiału często są ozdobione nadrukami, takimi jak zabawne sentencje, reprodukcje obrazów czy hasła promujące ekologię. Niestety mogą one ulec zniszczeniu podczas prania, dlatego powinieneś zwracać na nie szczególną uwagę. Pierz torby w niskiej temperaturze, a najlepiej przewracaj je wcześniej na lewą stronę. Nie susz ich na słońcu, które może spowodować odbarwienia. Prasuj torby na lewą stronę i nigdy nie przejeżdżaj żelazkiem bezpośrednio po nadruku. Możesz zabezpieczyć go, zakrywając na czas prasowania ściereczką.

torby na zakupybakteriepranie