PoradyLajfhakiJesteś właścicielem psa? Za to drobne przewinienie dostaniesz po kieszeni

Jesteś właścicielem psa? Za to drobne przewinienie dostaniesz po kieszeni

mandat za psa, fot. Gettyimages
mandat za psa, fot. Gettyimages
15.06.2023 15:53

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, to doskonale wiesz, że to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Zobowiązany jesteś przestrzegać konkretnych przepisów. Jeśli tego nie zrobisz, czeka cię mandat za psa. Wysokość kary może wręcz zwalić cię z nóg!

Niezależnie, czy masz małego psa, czy dużego — musisz zachować środki ostrożności podczas spaceru. W sytuacji, kiedy coś się stanie, to ty ponosisz odpowiedzialność za swojego pupila. Kary za nieprzestrzeganie przepisów są srogie. Przypominamy, czego dokładnie dotyczą.

Kiedy można dostać mandat za psa?

Każdy właściciel psa powinien być świadomy swoich obowiązków wobec niego. Nie chodzi tu jedynie o karmienie, czy regularne wizyty u weterynarza, a zachowanie środków ostrożności podczas spacerów. Mowa tu oczywiście o takich kwestiach jak: prowadzenie pupila na smyczy (i w kagańcu) oraz niepuszczanie samopas w miejscu publicznym. W szczególności tyczy się to psów dużych i uznanych za agresywne. Przepis ten ma na celu zapewnić bezpieczeństwo ludzi oraz innych zwierząt. Za jego złamanie grozi mandat, a na miejsce zdarzenia — jeśli doszłoby do ataku psa — zostałaby wezwana policja. Konsekwencją tego jest w ostateczności postępowanie sądowe, a nawet uśpienie atakującego czworonoga.

Obraz

Jakiej wysokości jest kara?

Każdy pupil powinien być zabezpieczony, aby nie stwarzał zagrożenia lub nie stał się jego ofiarą. Czasem można zobaczyć przyczepione do obroży psów żółte wstążki — to znak, że dany psiak jest po przejściach i nie jest otwarty na kontakty towarzyskie. Dlatego, jeśli zobaczymy taką wstążkę, nie podchodźmy do jej czworonożnego właściciela — ani by go pogłaskać, ani ze swoim psem. To mogłoby się źle skończyć. Mandat za psa, a raczej za nieprzestrzeganie wspomnianych wcześniej środków ostrożności, to 1000 zł — kwota niemała, którą możemy mocno odczuć na grubości portfela. Lepiej tego uniknąć.

Obraz

Lista psów agresywnych

Przeszło 20 lat temu - 28 kwietnia 2003 r. powstało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zawiera wykaz ras psów uznanych za agresywne. Na liście znajdują się:

 • amerykański pit bull terrier,
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian karabash,
 • moskiewski stróżujący,
 • owczarek kaukaski.

Jeśli chcesz być właścicielem psa tej rasy lub mieć hodowlę — musisz uzyskać na to zezwolenie! Inaczej jest to nielegalne i mogą spotkać cię przykre konsekwencje. Wniosek  o pozwolenie możesz złożyć w urzędzie miasta lub gminy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także