Balkon i ogródOgródKiedy kosić trawę po zimie? Termin zbliża się nieubłaganie

Kiedy kosić trawę po zimie? Termin zbliża się nieubłaganie

Kiedy pierwszy raz kosić trawę na wiosnę? Podpowiadamy!
Kiedy pierwszy raz kosić trawę na wiosnę? Podpowiadamy!
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MARIUSZ BLACH
07.03.2024 15:20

Na dworze robi się coraz cieplej, a dni są coraz dłuższe. Wiosnę powoli czuć już w powietrzu, więc pewnie zastanawiasz się, czy to już czas na koszenie trawnika. Nie rób tego pod wpływem impulsu, bowiem zbyt szybkie koszenie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Sezon wiosennych prac w ogrodzie powoli się rozkręca. Na drzewach pojawiają się już pierwsze liście, a trawa zaczyna się zielenić. Marzymy o spacerze po miękkiej, gęstej i żywozielonej trawie. Taki trawnik wymaga ogromnej ilości pracy.

Czy to już czas na pierwsze koszenie trawnika? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór odpowiedniego terminu jest kluczowy, jednak składa się na niego wiele czynników. Kiedy pierwszy raz kosić trawę po zimie? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można kosić trawę w marcu?

Mróz, deszcz, śnieg, błoto — zimą trawnik nie ma lekko, co ma odzwierciedlenie w jego wyglądzie. Po długiej i nieprzyjemniej zimie nawet zadbany trawnik nie wygląda najlepiej. Mogłoby się wydawać, że pierwsze prace przy trawniku powinny odbyć się już w marcu. Temperatury są coraz wyższe, a dni są słoneczne. Jak to w marcu bywa, pogoda nie jest jeszcze stabilna. Koszenie trawnika przy takiej pogodzie jest naprawdę ryzykowne.

Dlaczego? Trawnik, tak jak każda inna roślina, potrzebuje czasu na regenerację. Jeśli skosisz go wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, możesz uszkodzić system korzeniowy, co negatywnie wpłynie na jego odporność. Co gorsza, zbyt wczesne ścięcie może doprowadzić do tego, że trawa nie będzie mogła w pełni się rozwinąć, a trawnik nie będzie tak gęsty, jak powinien.

Kiedy pierwszy raz kosić trawę po zimie?

Koszenie trawy po zimie to pierwszy zabieg regeneracyjny trawnika. Termin koszenia jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Wiesz już, że zbyt wczesne koszenie trawnika może pogorszyć jego kondycję. Jaki termin będzie najodpowiedniejszy? Specjaliści wskazują, że pierwsze koszenie powinno przeprowadzać się na przełomie marca i kwietnia. Wówczas trawa jest na tyle wysoka, że ścięcie nie uszkodzi systemu korzeniowego.

Zanim zabierzesz się za pierwsze koszenie, dokładnie oczyść ziemię z zimowych zanieczyszczeń. Użyj szerokich grabi ogrodowych. Po dokładnym wyczyszczeniu możesz zabrać się za ścięcie trawy. Na jaką wysokość kosić trawę po zimie? Nie ścinaj więcej niż 3-4 cm na raz. Marzysz o miękkim i zadbanym trawniku? Nie zapomnij o corocznej aeracji i wertykulacji. Aeracja polega na nacięciu podłoża w celu pozbycia się nadmiaru filcu, zaś wertykulacja przyśpiesza wzrost trawy. Jeśli chcesz cieszyć się gęstą trawą, przeprowadź oba te zabiegi jeszcze tej wiosny.

Trawa potrzebuje licznych składników odżywczych, aby moc prawidłowo się rozwijać. Wiosną warto zacząć ją odżywiać. Jaki nawóz do trawy będzie najlepszy? Wieloskładnikowy, o wysokiej zawartości żelaza. Jeśli jesteś fanem naturalnych nawozów, wykorzystaj obornik, świeży kompost bądź biohumus. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, przez cały okres kwitnienia trawy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także