PoradyOrganizacjaKiedy wyrzucić majtki? Skąd wiadomo, że są już stare? Poznaj zasadę 50 prań

Kiedy wyrzucić majtki? Skąd wiadomo, że są już stare? Poznaj zasadę 50 prań

Jak często wymieniać majtki?
Jak często wymieniać majtki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | ssuaphoto

27.03.2024 13:37

Majtki trzeba zmieniać codziennie i to raczej już nikogo nie dziwi, lecz jak to się ma w przypadku całkowitej wymiany bielizny? Czy majtki powinno się wyrzucać po określonym czasie? Wiele osób nosi je, aż są na tyle stare, że nadają się jedynie do kosza. Pewna ginekolożka radzi, by zawsze trzymać się zasady 50 prań.

Ubrania wymieniamy praktycznie co sezon, a jak jest w przypadku bielizny? Okazuje się, że majtki nie są tą częścią garderoby, o której pamiętamy, i wyrzucamy je zdecydowanie za rzadko. Choć wydaje się to błahe, stare majtki mogą być przyczyną wielu infekcji intymnych.

Majtki prędzej czy później muszą trafić do kosza

Każdy z nas ma takie majtki, które bardzo lubi. Najczęściej są to bawełniane figi z uroczym wzorem, które ubierasz jako pierwsze zaraz po tym, jak wrócą z prania. Wygodne majtki najczęściej nosimy tak długo, aż nie pojawią się w nich dziury, a materiał stanie się szorstki. Może to potrwać nawet kilka lat, co oznacza, że takie majtki są już dawno po swoim "terminie" zdatności do noszenia.

"Twoja bielizna pozostaje w bliskim kontakcie ze skórą, a dokładniej z okolicami intymnymi przez większość dnia. [...] W rezultacie pobiera dużo martwej skóry z tych obszarów, a także bakterie – zarówno te zdrowe, naturalnie występujące, które wszyscy mamy, jak i te bardziej szkodliwe, które mogą być wynikiem infekcji, takich jak pleśniawka i choroby przenoszone drogą płciową"

 - wyznaje specjalistka ds. zdrowia intymnego, dr Shirin Lakhani z Elite Aesthetics, cytowana przez portal "medonet.pl".

W tym przypadku pranie na wiele się nie zda. Oczywiście detergenty i wysoka temperatura zabijają większość bakterii, lecz zawsze pozostaje jakiś procent zanieczyszczeń na bieliźnie. Z czasem na materiale pojawia się także wiele patogenów, więc noszenie takich majtek wydaje się bardzo ryzykowne dla zdrowia. Czasami doszukujemy się problemów w wodzie i kosmetykach, a finalnie okazuje się, że powodem infekcji są stare majtki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy powinno się wyrzucić stare majtki? Kieruj się zasadą 50 prań

Najbardziej powszechna zasada dotycząca wymiany bielizny, to wyrzucanie majtek raz na rok. Jednak tutaj istnieje pewien wyjątek, jak np. majtki wykorzystywane do sportu czy tańca, czyli takie, które częściej niż inne nasiąkają potem i płynami wydalanymi przez nasze ciało. Takie majtki trzeba wyrzucać o wiele częściej.

"Moim zdaniem bieliznę bawełnianą należy wymieniać maksymalnie po 50 praniach, chyba że jest podarta, powoduje podrażnienia lub swędzenie. Wtedy należy pozbyć się jej szybciej" - pisze doktor Narendra Pisal z Elite Aesthetics.

Oczywiście wszystko uzależnione jest od ilości posiadanych majtek. Jeśli ktoś ma ich kilkanaście sztuk i nosi je na zmianę, logiczne jest, że szybciej je zużywa. To samo w drugą stronę, gdy dana osoba ma wiele par i rzadko nosi tę samą bieliznę. Jedno jest pewne — większość z nas o wiele za rzadko wymienia majtki na nowe, co często skutkuje nawracającymi infekcjami, które uprzykrzają życie.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także