PoradyKilka patentów i dobra taktyka. Szybko zaoszczędziłam sporą sumkę

Kilka patentów i dobra taktyka. Szybko zaoszczędziłam sporą sumkę

Warto wiedzieć, jak oszczędzać na realizację planów i marzeń.
Warto wiedzieć, jak oszczędzać na realizację planów i marzeń.
Źródło zdjęć: © Freepik | awesomecontent
06.11.2023 17:35

Pieniądze szczęścia nie dają, ale zapewniają spory komfort psychiczny i pozwalają realizować życiowe cele. W związku z tym warto mądrze nimi gospodarować i odkładać na tzw. czarną godzinę, na wakacje czy zakup wymarzonego auta. Jeśli jeszcze tego nie robisz, podpowiadamy, jak zacząć oszczędzać.

Posiadanie choćby niewielkich oszczędności daje ogromny komfort psychiczny. Dzięki nim zawsze masz finansowy bufor na wypadek, gdyby pojawił się niespodziewany wydatek lub nagła okazja do zrealizowania od dawna skrywanego marzenia. Wbrew pozorom odkładać pieniądze może każdy, nawet jeśli dysponuje skromnym budżetem. Wystarczy odpowiednio nim zarządzać. Jeśli nie wiesz, jak zacząć oszczędzać, mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Czy każdy może oszczędzać?

Oczywiście! Nawet jeśli twoje przychody nie są wysokie, możesz tak zaplanować budżet, by trochę odłożyć. Najpierw powinieneś jednak dokładnie przyjrzeć się swoim finansom. Zapisz wszystkie swoje miesięczne przychody oraz koszty związane z utrzymaniem i inne konieczne zobowiązania. Następnie zapisuj, na co wydajesz resztę pieniędzy. Niczego nie ukrywaj, nawet kawy na mieście czy spontanicznego zakupu batona. W ten sposób zobaczysz, gdzie "uciekają" twoje pieniądze. To pozwoli ci ocenić, ile realnie wydajesz na życie, a ile na dodatkowe przyjemności. Będziesz też mógł ocenić, z czego możesz zrezygnować i ile realnie jesteś w stanie odłożyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zacząć oszczędzać?

Aby zmotywować się do oszczędzania, powinieneś wyznaczyć sobie cel. Na początek może to być jakaś drobna przyjemność, np. wizyta u kosmetyczki. Później możesz wyznaczyć sobie większe, bardziej kosztowne i długoterminowe cele, jak np. zakup nowego auta. Świadomość, na co zbierasz pieniądze, będzie działa na ciebie motywująco.

Kiedy już wiesz, ile możesz odkładać i na co wydasz oszczędności, czas przejść do działania. Prostym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowegobanku. Możesz przelewać na nie pieniądze zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób szybko nauczysz się operować zmniejszonym budżetem i nie będziesz tak chętnie wydawać pieniędzy bez wyraźnej potrzeby.

Jak ułatwić sobie oszczędzanie?

Żeby ułatwić sobie odkładanie pieniędzy, powinieneś również nauczyć się, jak oszczędzać na co dzień. Chodzi m.in. o to, abyś nie wydawał pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Zanim pójdziesz do supermarketu, zrób listę potrzebnych rzeczy i trzymaj się jej. Nie bierz niczego spoza rozpiski. Po jakimś czasie zauważysz, że na koniec miesiąca zostaje ci w portfelu więcej pieniędzy. Możesz dorzucić je na kupkę z oszczędnościami, a szybciej zrealizujesz założone cele.

Dobrym pomysłem na oszczędzanie w czasie zakupów jest także porównywanie cen. Zanim kupisz kosmetyki, akcesoria czy elektronikę, sprawdź, ile dany produkt kosztuje w różnych miejscach. Czasami różnice są naprawdę znaczące. Nie musisz przy tym jeździć po sklepach i sprawdzać cen na półkach, ponieważ w internecie działa wiele porównywarek, które zbierają ceny z większości sieciówek oraz sklepów internetowych. chyba nie musimy wyjaśniać, jak możesz zagospodarować kwotę, która zostanie w twojej kieszeni...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także